Týmu texaských vědců se podařilo vyvinout nanohrnek, s jehož pomocí lze z povrchové vody za pomoci malého množství elektrického proudu vytvořit vodu pitnou.
Americký Texas v posledních letech trpí bouřemi, hurikány nebo třeba mrazy, při nichž podstatnou část obyvatel ohrožuje dlouhodobý nedostatek elektřiny a pitné vody. Přírodní katastrofy byly motivací pro badatele, kteří právě pro podobné případy vyvinuli praktickou nanotechnologii.
Emma Fanová s kolegy z University of Texas proto vytvořili nanohrnek, který automaticky čistí biologicky znečištěnou vodu pomocí elektrického proudu. Toto pozoruhodné zařízení v laboratorních experimentech odstranilo během asi 20 minut 99,887 % bakterií E. coli ve vzorku vody odebrané v terénu z potoka Waller Creek v Austinu. Podle závěrů studie publikované v odborném časopise ACS Nano dokáže technologie biologicky znečištěnou vodu vyčistit tak, že je možné ji bez obav pít.
Jak Emma Fanová uvádí, jejich zařízení vyčistí vodu s použitím jen minimálního množství energie. Pomocí elektrického pole nasměruje bakterie k patentované, rozvětvené elektrodě z grafitové nanopěny, jež je netoxická a přitom odolná. Zařízení může bez ztráty funkčnosti pracovat nejméně 20× po dobu osmi hodin bez přerušení. A velkou výhodou je, že elektrody jsou zároveň velmi levné, stojí totiž méně než dva dolary.
Použití hrnku je velmi jednoduché. Stačí do něj nabrat vodu. Poté následuje elektrický výboj z baterie, který přitáhne bakterie přítomné ve vodě k elektrodám. Pokud je voda v hrnku znečištěna pouze bakteriemi, je po chvíli pitná.
Nanohrnek je momentálně v podobě 3D tištěného prototypu. Právě ten byl použit i k testům s vodou z potoka Waller Creek. Jeho tvůrci ovšem již pracují na uplatnění technologie na trhu a ladí nejen samotnou metodu čištění vody, ale také design hrnku, který by si mohl nalézt široké využití, nejen při katastrofách, ale třeba i v turistice, v domácnostech a podobně.