Konvenční antibakteriální ochrany pracují na bázi funkčních aditiv, tedy látek, jejichž molekuly se připojí k povrchu textilu nebo případně na jednotlivá mikrovlákna. Takové úpravy textilu ale nebývají příliš odolné a postupem času se navázané molekuly aditiv „ztrácejí“.
Textilie s částečkami mědi vykazuje vysokou antivirovou a antibakteriální účinnost proti viru tabákové mozaiky (TMV) a viru chřipky A (IAV), stejně jako bakteriím E. coli, S. typhimurium, P. aeruginosa a B. subtilis © NIST
Bavlněný textil nás v mnoha podobách provází každodenním životem. Funguje však také jako významné médium pro šíření bakterií i virů. Řešení tohoto problému nabízejí antimikrobiální úpravy textilu.
Tým odborníků, které vedl Liangbing Hu z americké University of Maryland, ředitel výzkumného centra Center for Materials Innovation, nedávno vyvinul nový typ textilu s antimikrobiální úpravou. „Cu-IT“ (copper ion-textile) textil obsahuje ionty mědi zabudované do struktury vláken bavlny na úrovni molekul. Vědci využili toho, že mezi ionty mědi a molekulami celulózy vznikají silné koordinační vazby.
V sérii experimentů následně ověřili antivirové a antibakteriální účinky nového textilu. Ukázalo se, že je velmi účinný v likvidaci virů (v experimentech zastoupených virem tabákové mozaiky TMV a chřipkovým virem A), stejně jako v likvidaci bakterií (otestováno na Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa a Bacillus subtilis).
Vědci rovněž zjišťovali, jak tento textil odolává nošení a praní. Díky silným koordinačním vazbám je textil s antimikrobiální úpravou velmi stabilní. Vypořádá se s denním nošením i s občasným praním. Postup výroby textilu je ekonomicky životaschopný, šetrný vůči životnímu prostředí a také snadno zvládnutelný v průmyslovém měřítku.