Výzkumný tým Čínské akademie věd vytvořil chytrý nanosystém léčby nádoru, který ve zvýšené míře funguje proti rezistentním nádorům, a zároveň jeho užívání doprovází méně nežádoucích účinků.
Chemoterapie je základní strategií boje proti mnoha různým typům rakoviny. To ale neznamená, že by to byla vždy ideální léčba. Spíše naopak. V řadě případů může mít závažné vedlejší účinky. Další a čím dál častější problém spočívá v tom, že se buňky nádorů stávají rezistentními vůči používaným chemoterapeutikům. Proto se dnes odborníci snaží vyvíjet takové typy léčby, které působí proti rezistenci nádorů.
Výzkumný tým Čínské akademie věd vytvořil nanosytém termosenzitivních zlatých nanoklícek, potažených lipozomem čili váčkem tvořeným molekulami lipidů. V nanoklíckách je uložen náklad protinádorového léčiva doxorubicinu. Nanoklícky obsahují mechanismus, který umožňuje otevření impulzem blízce infračerveného záření.
Biokompatibilní lipozomový obal zajistí, že se nanoklícky dostanou do buněk nádoru a zároveň brání úniku nákladu léčiva během transportu. Termosenzitivní mechanismus klícek po ozáření příslušným zářením nejen zajistí vypuštění léku v nádoru, ale také klícku do jisté míry zahřeje, což rovněž přispívá k likvidaci nádorových buněk, do nichž se nanoklícky dostaly. Důležité je, že právě ohřívání nanoklícek omezuje rezistenci nádorových buněk, tlumí buněčné mechanismy, které k rezistenci přispívají, a zvyšuje jejich citlivost vůči chemoterapii. Úvodní testy potvrdily, že chytré a flexibilní zlaté nanoklícky jsou slibnou technologií, která by se mohla uplatnit v léčbě mnoha různých nádorů.