Svět je plný plastového odpadu. Přináší řadu problémů, zároveň ale představuje zdroj, který bychom mohli využít v náš prospěch. Badatelé americké Rice University vymysleli postup, kterým je možné recyklovat plastový odpad do podoby dnes velmi žádaného grafenu.
James Tour a jeho spolupracovníci navazují na podobný postup výroby takzvaného „bleskového“ grafenu (flash graphene). Tento proces spočívá ve využití elektrického proudu, který „sežehne“ plastový odpad na grafen. Na plast nejprve působí střídavý elektrický proud po dobu 8 s a pak ho zasáhne výboj stejnosměrného proudu.
Výsledkem je grafen vysoké kvality, který je rozpustný a představuje žádanou surovinu pro elektroniku, kompozity, beton a podobné materiály nebo například pro výrobu uhlíkových oligomerů pro další aplikace.
Při výrobě bleskového grafenu zároveň, jako příjemný bonus, vzniká značné množství plynného vodíku, který představuje „čisté“ palivo.
Recyklování plastového odpadu v dnešní době není příliš efektivní a bývá dost drahé. Tour odhaduje, že s jejich postupem by bylo v průmyslovém měřítku možné recyklovat 1 t plastového odpadu na grafen za zhruba 125 dolarů. Použití recyklace na bleskový grafen odbourává značnou část nákladů, včetně třídění a čištění materiálů. Klasické recyklování plastů na pelety vytvoří materiál, který lze prodat přibližně v ceně 2 tisíc dolarů za t. Pokud by byl výsledkem recyklace grafen, byl by finanční zisk pochopitelně mnohem vyšší. Další výhodou je, že biologická degradace grafenu probíhá velmi pomalu a váže obsažený uhlík na dlouhou dobu, takže nemůže přispívat ke skleníkovému efektu.