Na odlehlých místech vzdálených civilizaci bývá problém sehnat lékaře, nemluvě o specialistech, jako je například oftalmolog. Jednou ze zemí, kde nedostupnost lékařů představuje palčivý problém, je i Brazílie.
Brazilský start-up Phelcom Technologies nedávno vyvinul snadno přenosné zařízení zvané Eyer, které pracuje připojené k chytrému telefonu. Umí snímat sítnice pacientů a pak je posílá po internetu do cloudu, aby je vyšetřili oftalmologové.
Eyer je navržen tak, aby ho mohli používat lékaři i zdravotníci. K Eyeru se dodává kvalitní chytrý telefon. Kamera chytrého telefonu se propojí s optickým systémem Eyeru a zařízení pořizuje uměle nasvícené snímky sítnice pacienta. Pro vyšetření nejsou nutné žádné kapky zvětšující sítnici či podobné přípravky. Kompletní pořízení potřebných snímků sítnice pacienta pro vyšetření oftalmologem přitom trvá méně než minutu.
Aplikace v chytrém telefonu zpracuje získané snímky a odešle je na on-line Eyer Cloud. Tam jsou snímky zpřístupněny oftalmologům, kteří snímky vyšetří. Při vyšetření hledají známky onemocnění, která jsou patrná právě v sítnici člověka, jako například diabetickou retinopatii, glaukom čili zelený zákal, věkem podmíněnou makulární degeneraci nebo odchlípení sítnice. Pokud v místě vyšetření není k dispozici připojení k internetu, tak chytrý telefon snímky sítnice ukládá až do doby, kdy bude připojení po ruce.
Po vyšetření a stanovení diagnózy jsou snímky sítnice ze zařízení Eyer anonymizovány a zařazeny do databáze. Tento soubor snímků sítnice tvůrci Eyeru využívají k trénování umělé inteligence, která bude v budoucnu na snímcích automaticky detekovat případná onemocnění, čímž se celý systém ještě zjednoduší. Server Eyer Cloud by měl být spuštěn v blízké době. Zařízení Eyer je již v prodeji za 5 tisíc dolarů i s chytrým telefonem. Běžně používané oftalmoskopy přitom stojí asi 30 tisíc dolarů a je nutné je používat připojené k počítači.