S pomocí UVC LED lze dezinfikovat vodu na výstupu z kohoutku od okamžiku puštění vody, bez zahřívání a bez zbytečného plýtvání energií.
Podle zprávy Dětského fondu Organizace spojených národů (UNI CEF — United Nations International Children's Emergency Fund) a Světové zdravotnické organizace (WHO — World Health Organization) nemá každý třetí člověk na světě přístup k čisté pitné vodě. Vzhledem k chybějící nebo zchátralé vodní infrastruktuře, zejména v rozvojových zemích, přichází pak ke slovu alespoň decentralizovaná úprava vody přímo v místě použití. Systémy dezinfekce vody, které sterilizují vodu UVC světlem, jež má při vlnové délce 253,7 nm nejsilnější biocidní vlastnosti, jsou na trhu již řadu let.
V takovém zařízení, obvykle namontovaném jako samostatná jednotka pod dřezem nebo vodovodním kohoutkem, je UVC světlo generováno plynovými výbojkami obsahujícími rtuť. Výbojky bohužel nesnášejí časté spínací cykly a vyžadují dlouhou fázi zahřívání. Nechávají se proto neustále v provozu, i když se voda neodebírá, a spotřebují tak mnoho energie.
Výzkumná skupina Smart UV Systems ve Fraunhoferově institutu IOSB-AST (Fraunhofer-Institut für Optronik, Systemtechnik und Bildauswertung — Angewandte Systemtechnik — institut pro optroniku, systémové inženýrství a využívání obrazu, pobočka aplikované systémové technologie) spolu se svým průmyslovým partnerem, společností Purion ze Zella-Mehlis, nyní vyvinula baterii, která dezinfikuje pitnou vodu přímo na jejím výstupu. Oproti klasickým UV dezinfekčním systémům jsou zde použity moderní diody UVC LED . Ty mají díky optimálně přizpůsobenému emisnímu spektru nejen lepší dezinfekční účinek než rtuťové výbojky, ale lze je také velmi rychle zapnout bez fáze zahřívání. Po otevření kohoutku je dezinfekce okamžitá, po jeho zavření LED diody opět zhasnou. Díky tomu lze tak oproti nepřetržitému provozu s klasickými rtuťovými výbojkami novým způsobem ušetřit velkou část elektrické energie.