Diagnostické laboratoře se musí potýkat s vážným nedostatkem kvalifikovaného personálu, řešením jsou robotická pracoviště podpořená umělou inteligencí.
Vše je automatické: Robobrain.eye, kamera připojená ke kobotu, poskytuje vizuální vstup, takže pak s pomocí Robobrainu a zvolené dovednosti kobot ví, jak zacházet s konkrétními laboratorními vzorky © Robominds
Dnešní zdravotnictví, podobně jako i řada ostatních oblastí, všude na světě trpí nedostatkem peněz a kvalifikovaných zaměstnanců. Jednu specifiku zdravotnictví ale přece jen má. Jak stárne společnost, roste i výrazně potřeba lékařských prohlídek a společně s ní také poptávka po testovacích kapacitách.
Varovný, a zároveň inspirativní, je z tohoto pohledu příklad z Německa, kde se už 87 % tamních zdravotnických laboratoří dostalo do kritického personálního stavu, a kde se proto při zpracování laboratorních vzorků rozhodli použít automatizovaný proces vyvinutý společností Robominds. Důraz kladou na technologii Robobrain, založenou na umělé inteligenci. Ta v kombinaci s příslušnými komponenty od technologických partnerů, společností Universal Robots, Item, Zimmer Group a SICK, tvoří holistické řešení. Detekci a třídění vzorků provází flexibilní a inteligentní automatizace, bez potřeby jakéhokoli programování.
S využitím umělé inteligence a komplexních algoritmů splňuje technologie Robobrain jednu z nejdůležitějších úloh v robotice, koordinaci „očí a rukou“. To, co se lidé přirozeně a instinktivně učí v prvním roce života, je jednou z nejsložitějších výzev automatizace: vidění, rozpoznávání a uchopování předmětů. Kamera inspirativního řešení namontovaná na ramenu kobota tedy detekuje předměty, které je třeba uchopit, bez předchozího učení, bez ohledu na souřadnice, a autonomně identifikuje ideální body pro uchopení.
Pro konkrétní úkol zpracování laboratorních vzorků vývojáři postavili robotickou buňku se dvěma koboty Universal Robots UR5e. Ty získávají optický vstup prostřednictvím svého oka — průmyslové 2D/3D kamery. Hodnoticí aplikace vybavená bohatým souborem hotových řešení následně umožňuje různé scénáře výběru řádově během sekund. Kobotu dávají schopnost vnímat, rozpoznávat a uchopovat předměty v rámci separací vzorků krve, moče, stolice a tkání, s průměry vzorků od 5 do 80 mm. Obvykle laboratoře zpracovávají 34 různých typů vzorků a popisované řešení jich za hodinu zvládne zpracovat až 600.
Každý kobot je navíc vybaven čtečkou čárových kódů, s jejíž pomocí zajistí, že data pacienta budou vždy správně přiřazena. Zároveň je kontrolována i kvalita kódu.