Ještě před několika desetiletími se automatický přepis řeči zdál být utopickou vizí daleké budoucnosti, avšak v posledních letech se stává denní realitou a možná není daleko doba, kdy již budeme s počítači komunikovat jen a pouze prostřednictvím hlasu.
Již před pár lety byla na český trh uvedena revoluční technologie automatického převodu mluveného slova do psaného textu – software NEWTON Dictate. Výrobcem softwaru je česká společnost NEWTON Technologies ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Technologie byla představena v roce 2008 a v té době se jednalo o naprostou novinku, která si hned začala hledat své uživatele i využití v praxi. Od té doby se používání této metody práce stalo běžnou realitou, se kterou se můžeme setkat dnes a denně, a to v různých oblastech.
Software využívá IKEM Praha a další
Nejvíce se hovoří o používání tohoto programu v justici – na soudech či státních zastupitelstvích, avšak i ve zdravotnictví přináší tento software značnou pomoc a časovou úsporu, a to v různých medicínských oborech. Nejčastěji nachází uplatnění tam, kde se vytváří dlouhé popisy (nálezy, diagnózy), jako například v radiologii či patologii. V současné době je ve zdravotnických zařízeních nainstalováno více než 350 licencí tohoto softwaru, a to např. v IKEM Praha, VFN, Fakultních nemocnicích v Hradci Králové a v Ostravě, Pardubické nemocnici, Krajské zdravotní, Krajské nemocnici v Liberci, v Oblastní nemocnici Kolín a mnoha dalších.
Široký záběr využití umožňují specializované slovníky, které jsou tzv. šity na míru jednotlivým medicínským oborům. Obsahují nejenom odbornou terminologii k danému oboru, a to včetně latinských výrazů, ale zároveň v sobě mají zakomponovánu i obecnou češtinu, která umožňuje tvorbu klasicky stavěné věty. Nechybí ani termíny z oblasti farmacie či odborné výrazy technického charakteru používané v moderních vyšetřovacích metodách. Program však můžete obohatit o nová slova a slovní spojení nebo si jednoduše přidávat i celé odstavce, tzv. šablony, texty, které se používají opakovaně.
Pokud hovoříme o možnosti využití diktování ve zdravotnictví a jeho výhodách, nesmíme zapomenout, že program umí přepisovat i audionahrávky pořízené na diktafon či „chytrý telefon“. Možnost přepisu audionahrávek přináší opět výrazné usnadnění a zrychlení práce namísto zdlouhavého přepisování. Toto ocení především dokumentační sestry, které rozpoznaný text již jen jednoduše zkontrolují, zformátují a uloží ho do příslušné dokumentace. Další nespornou výhodou je diktování do jiných aplikací, například nemocničních či ambulantních informačních systémů, kdy program přepisuje diktát na pozici kurzoru přímo do karty pacienta. Dle slov pana primáře jednoho z radiologických oddělení, který s programem pracuje denně několik hodin, tento software mu ušetří až třetinu času, který by jinak strávil ručním popisováním rentgenových snímků.
Jak ukazuje praxe ze zahraničí, např. v anglosaských zemích je diktování mnohem více rozšířeno než u nás. |
V zahraničí lékaři diktují
Jak ukazuje praxe ze zahraničí, např. v anglosaských zemích je diktování mnohem více rozšířeno než u nás. Napomáhá tomu i historický vývoj, kdy odborná práce lékaře v těchto zemích je vysoce ceněna a jsou vytvořeny podmínky k jejímu efektivnímu využití. Lékaři nejsou tedy zatěžování pracným psaním zpráv, ale vše diktují, a to buď klasickým způsobem do diktafonu či pomocí diktovacího softwaru přímo do nemocničního informačního systému. Proto i v Čechách mezi průkopníky diktování patřili především lékaři, kteří se s diktováním setkali v rámci svých stáží či pracovních úvazků v zahraničí.
Moderní hlasové technologie nepomáhají jen odborníkům z různých oborů. Programy NEWTON Dictate, MyDictate a MyVoice jsou neocenitelnými pomůckami i pro lidi s různými postiženími (např. rukou), ať již vrozenými či po úrazu. Tyto softwary, které jsou uznány jako kompenzační pomůcky, umožňují plné ovládání PC hlasem, vytváření textových dokumentů, jejich editaci, formátování a ukládání, či prohlížení webových stránek.
Na závěr trochu historie i budoucnosti
V zahraničí jsou obdobné programy využívány již řadu let. V České republice se výzkumu hlasových technologií věnuje hned několik univerzit – v Liberci, Plzni či Brně. Právě na půdě Technické univerzity v Liberci byl od konce 90. let minulého století vyvíjen systém tzv. spojitého diktování pod vedením prof. Ing. Jana Nouzy, CSc. Díky spolupráci se společností NEWTON Media pak byly výsledky tohoto výzkumu postupně uváděny do praxe. Od r. 2008 je na trhu program NEWTON Dictate v českém jazyce, v r. 2011 byla uvedena do praxe jeho slovenská verze a od r. 2013 je k dispozici i polská mutace tohoto softwaru. V blízké budoucnosti pak by tento program měl pracovat i v chorvatském a ruském jazyce.