Vědci a inženýři britské University of Edinburgh vymysleli látku pro obklady a obvazy, jejíž tloušťku a pružnost je možné předem nastavit podle konkrétní oblasti na těle pacienta. Zároveň se tento materiál vstřebává do tkáně kůže během procesu hojení, takže není nutné ho odstraňovat a vyměňovat.
Nový materiál tvoří dvě syntetické látky, které po smísení dohromady vytvářejí nanovlákna, tedy vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas. Výhodou je i to, že materiál je možné vyrobit během pár minut.
Norbert Radacsi a jeho spolupracovníci k výrobě tohoto pozoruhodného materiálu používají nedávno vyvinutou metodu tvorby nanovláken, zvlákňování bez trysky (nozzle-free electrospinning). Jejich zařízení zahrnuje válec, který rotuje nad zásobníkem s roztokem obou složek materiálu. Tento válec rotuje za vysokého elektrického napětí a teploty, přičemž se z roztoku tvoří nanovlákna, která se navíjejí na horký povrch. Když materiál vychladne, tak vznikne požadované nanovlákno.
Složení roztoku je možné měnit, čímž vznikají nanovlákna různých vlastností, která pak vytvářejí materiál o různé tloušťce a pružnosti. Součástí tohoto materiálu je i nedávno vyvinutý polymer polyglycerol sebakát, který je jednak pružný a jednak také kompatibilní s lidskými tkáněmi.
Nově vyvinutý materiál už má za sebou testy s lidskými kožními buňkami. Testy prokázaly, že nanovlákna tohoto materiálu slouží jako „lešení“, v němž může snadno růst regenerovaná kůže. Radacsi je přesvědčen, že jejich nanomateriál představuje cenově přijatelnou variantu výroby umělé kůže, kterou je navíc možné přizpůsobit pro všechna myslitelná místa na lidském těle. Zároveň by jejich umělá kůže měla nejen chránit místo zranění, ale také podstatně urychlovat proces hojení.
Badatelé se teď soustředí na další vývoj, ladění a testování materiálu, aby byl k dispozici pro využití v medicíně. Podle svých tvůrců by měl být na trhu asi tak za čtyři roky.