Zdravotní péče je závislá na rozvoji moderních technologií. Inovace na tomto poli dokážou ušetřit životy, čas i peníze. Úroveň lékařsk péče ovlivňuje kvalitu života obyvatel a těžko bychom si představili jinou oblast, která má na zdravý a spokojený život člověka takový vliv.
CzechInvest si silně uvědomuje význam zdravotnictví, proto prostřednictvím svých programů podporuje inovativní podnikatele také z této oblasti. Ve svém portfoliu má hned několik start-upů právě z oblasti zdravotnictví a sociální péče, kterým pomáhá s uvedením prototypů na trh, s nastavením správné obchodní strategie nebo se zakládáním poboček v zahraničí.
DIAGNOSTICKÝ PISOÁR
Technologie a inovace do medicínské praxe zapojuje například společnost Urolog-online.cz, která zastřešuje prevenci urologických onemocnění, s projektem Moderní uroprevence. Jejím cílem je nabídnout klientům uroprevenci designovanou tak, aby se mohli oprostit od obav spojených s urologickým vyšetřením a začali se zajímat o svůj aktuální zdravotní stav a předcházet případným vážným onemocněním. Odborníci z Urolog-online.cz proto vyvinuli screeningový přístroj (inteligentní pisoár — Uroscreen), který umožní automaticky detekovat a vyhodnotit proud moče přímo na toaletě a otestovat tak aktuální kondici prostaty. Uroscreen lze instalovat nejen v rámci odborných ambulancí, ale třeba i na toaletách v restauracích, ve firmách nebo u benzínových pump.
ODEMKNĚTE SRDCEM
Rozpoznání otisků prstů, hlasu či duhovky jsou dnes už základními stavebními prvky biometrie. Setkal se s nimi minimálně každý, kdo si odemyká obrazovku telefonu sejmutím obrazu obličeje nebo kdo na letišti použil biometrický pas. Společnost Cardoid přichází s novou generací biometrie. Ta tradiční, zjednodušeně řečeno, nabízí jen informaci, zda se v zámku otáčí správný klíč, zatímco řešení Cardoid přidává informaci o tom, jaká fyzická entita tímto klíčem otáčí. Umožňují údajně zaručenou, 100% autentizaci uživatele podle EKG, a to pomocí chytrých hodinek. Jedinečný vzor tepu srdce každého jednotlivce je jedním z nejbezpečnějších a nejrobustnějších biometrických údajů, který je v současné době vůbec k dispozici.
BEZPEČNÉ SAMOSTĚRY
Dalším příkladem je skupina Riocath. Ta ve spolupráci s odborníky z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) vyvinula stěrový set pro samoodběr vzorků na testování covidu-19. Tato odběrová sada je konstruována tak, že ji může použít laik, a zároveň snižuje riziko kontaminace vzorku a minimalizuje následnou manipulaci. Chráněn je tedy rovněž zdravotnický personál. Kromě toho vyvinuli odborníci také dvouplášťový ochranný štít pro jednorázové použití — speciálně pro ochranu před přímým zasažením obličeje virem.
Spolupráce společnosti Riocath Global a ÚOCHB ovšem nevznikla až v době pandemie. Její kořeny sahají hlouběji. Tým Riocath vyvinul a patentoval ve spolupráci s ÚOCHB světově jedinečnou technologii, využitelnou v oblasti tubulárních zdravotnických prostředků, jako jsou katétry, inkubační trubice nebo drény.
POSILOVÁNÍ DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
Na mentální zdraví se zaměřila společnost Luvelu se svou aplikací VOS. Současná pandemická situace a s ní spojená restriktivní opatření negativně dopadají na psychiku mnoha lidí. Stoupá riziko depresí, sebevražd, ale také například riziko nadměrného užívání alkoholu. Není tedy překvapivé, že raketově roste poptávka po službách v oblasti psychického zdraví. Právě ve spolupráci s psychology a terapeuty vyvinuli zástupci Luvelu aplikaci VOS. Jedná se v podstatě o digitální deník, kam si může uživatel vkládat vlastní záznamy a který lze propojit s dalšími aplikacemi zaměřenými na zdraví, jako jsou Apple Health nebo Google Fit. VOS spojuje trend využívání aplikací s umělou inteligencí a díky tomu dokáže uživatelům poradit, jak na sobě pracovat a poznat, co ovlivňuje jejich zdraví.
PROPOJENÍ STÁTNÍCH ORGANIZACÍ, UNIVERZIT I FIREM…
Inovativním firmám, které se zabývají umělou inteligencí, analytikou nebo systémem zdravotnictví, se v Česku daří. To potvrzuje i hackathon Hack the Crisis. Ten v loňském roce vyhledával právě tyto firmy. Za hackathonem, který propojil státní organizace, kraje, univerzity, asociace a soukromé firmy, stojí CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Cílem hackathonu bylo urychlit realizaci vybraných projektů, které reflektují priority země v boji proti koronaviru i s dopady pandemie na různé oblasti našeho života. Ocenění získaly mimo jiné: virtuální JIP z dílny VirtualLab, přelomové PCR testy ze slin od firmy Diana Biotechnologies nebo využití virtuální reality v péči o seniory Kaleido.
Ekosystém CzechInvestu tvoří nejen stovky start-upů, ale také špičkoví experti doma i v zahraničí. Díky tomu naplňuje CzechInvest své poslání, kterým je podporovat výjimečné české projekty na jejich cestě k úspěchu a tím přispívat k rozvoji a růstu celé naší země.