Čtyřnozí robotičtí „zdravotníci“ od letošního dubna v nemocnici Brigham and Women’s Hospital ve státě Massachusetts pomáhají ohroženému zdravotnímu personálu omezovat rizika nákazy, aniž trpí péče o pacienty.
Vyšetřování stavu pacientů patří mezi vysoce rizikové činnosti zdravotníků pečujících o infekční pacienty, nejenom v rámci právě probíhající pandemie covidu- 19. Vědci a inženýři amerického technologického institutu MIT proto ve spolupráci s lékaři Brigham and Women’s Hospital vyvinuli technologii, která s využitím robotů umožňuje měřit základní parametry zdravotního stavu pacientů na dálku.
Použili přitom populární všestranné čtyřnohé roboty společnosti Boston Dynamics, kterým se v medicínském prostředí přezdívá Dr. Spot. Badatelé pro tyto částečně autonomní roboty vyvinuli pokročilou platformu VitalCam, kterou má Dr. Spot umístěnu v přední části jako „hlavu“. Platforma je vybavena přístroji, které umožňují měřit základní parametry zdravotního stavu pacienta na dálku, aniž je nutná přítomnost lidského zdravotníka.
VitalCam má k dispozici infrakameru, která poměrně jednoduchým způsobem měří tělesnou teplotu pacienta. Využívá přitom algoritmy a senzory, díky nimž zohledňuje teplotu v místnosti, vzdálenost od pacienta a další faktory. Stejná infrakamera rovněž dovoluje měřit frekvenci pacientova dechu, kterou odvozuje od změn teploty v obličejové masce pacienta s covidem-19.
Zařízení má rovněž k dispozici tři monochromatické kamery, které snímají pacienta ve velmi úzce vymezené části spektra záření, konkrétně na vlnových délkách 670, 810 a 880 nm. Tímto způsobem VitalCam sleduje nepatrné změny barvy povrchových cév na těle pacienta, z nichž je možné odvodit pacientův pulz a hladinu kyslíku v krvi.
Jak uvádí jeden z autorů platformy VitalCam Henwei Huang, ve skutečnosti nevyvinuli žádnou zásadně novou technologii. Jen důmyslným způsobem integrovali již existující přístroje do podoby efektivního zařízení. Dr. Spot s platformou Vital-Cam je řízen na dálku ovládáním, které má v ruce lékař či zdravotní sestra. Vyšetřovaný pacient přitom po dlouhou dobu vůbec nemusí přijít do kontaktu s lidským personálem.
Zdroj a foto: news.mit.edu