Skupince pěti výzkumníků sestávající ze studentů Pardubické univerzity a lékařů dětského očního oddělení Nemocnice Pardubice se podařilo vyvinout program pro rehabilitaci dětí s oční vadou zvanou amblyopie neboli tupozrakost. Velmi jednoduchou cestou se tak léčba stává dostupnější, kvalitnější a pro děti poutavější. Systém ANNA je software vyvíjený pro tablety a kombinuje používání tabletu a stylusu (pera pro tablet). Volná forma spolupráce prosta složitých smluv tak dala vzniknout evropsky i světově unikátnímu řešení.
Některou z očních vad trpí v současné době velké množství lidí po celém světě. Výzkum dokazuje, že 80 % těchto vad je možné léčit. Některé lze léčit jen chirurgicky, některé konzervativními metodami, tedy prostým cvičením či rehabilitací. Nové poznatky přicházejí i v oblasti konzervativní léčby. V minulosti byly možnosti rehabilitace značně omezené a výsledky stěží ověřitelné. Moderní doba však přináší ideální zařízení pro rehabilitaci očních vad – tablety.
K tupozrakosti čili amblyopii, laicky také nemoci líného oka: dle různých zdrojů trpí tímto onemocněním 3–4 % lidí, přičemž postiženo bývá téměř výhradně pouze jedno z očí. Samotné onemocnění může probíhat bez příznaků, nebo s některými viditelnými příznaky, jako je šilhání nebo zavírání postiženého oka. Nemoc vzniká již v raném dětském věku (již v době vývoje zraku), například fyzickým problémem. V důsledku fyzické vady dochází k tomu, že mozek se nikdy nenaučí řádně využívat signály z oka (resp. signály z poškozeného oka zcela potlačuje). Tupozrakost je tak kombinovaná porucha oční a mozková. Z tohoto plynou i možnosti její léčby, které, jak bylo zjištěno, jsou možné jen přibližně do 12 let věku dítěte, tedy v období, kdy je mozek ještě schopný osvojit si základní smyslové vnímání.
Inspirováno Cambellovým zrakovým stimulátorem
Vlastní produkt vychází ze starého elektromechanického zařízení zvaného Campbellův zrakový stimulátor, zkráceně CAM. Vyvinut byl ve spolupráci s českými vědci již v polovině minulého století. Přestože se dnes již nevyrábí, v některých zdravotnických zařízeních stále slouží, neboť jeho léčebný účinek nebyl donedávna překonán. Jednu z jeho variant je možné vidět na obrázku vpravo.. Princip fungování je velmi jednoduchý. Zařízení je vybaveno sklíčkem, pod kterým se pomalu otáčí kotouč s černobílými čtverečky, které jsou přes sklíčko vidět. Kromě kotoučku je pod sklíčko možné vložit jednoduchý obrázek. Na sklíčko pak dětský pacient obkresluje. Díky pohybu spodního kotoučku je silně namáháno pacientovo oko, čímž dochází k rehabilitaci.
Mezioborová syntéze mezi výpočetní technikou a elektromechanikou umožnila vzkřísit tato kdysi revoluční zařízení a znovu je dostat na výsluní. Celý princip byl převeden na tablet a rozšířen o mnoho pokročilých mechanismů. Z jednoduchých omalovánek se postupem času vyvinuly zajímavé hry pro děti všeho věku. Proces rehabilitace tak přestal být pouhou rutinou a stal se pro dětské pacienty vítaným zpestřením.
Systém Anna je rodinami pacientů oceňován především proto, že přináší všechny výhody moderní léčby. Dětští pacienti procvičují oči naprosto přirozeným způsobem, bez stresu nebo tlaku. Vysoká dostupnost je také velkým lákadlem, reálně totiž ani nejdražší verze neznamená výdaj vyšší, než 2,80 Kč denně, což je v porovnání s cenou zdraví skutečně malicherná částka.
Samotné řešení získalo řadu prestižních ocenění, což dokládá, že výsledkem vývoje je opravdu sofistikovaný a ověřený produkt. V roce 2013 byla udělena mimořádná cena děkana Univerzity Pardubice. V dalším roce řešení obdrželo mimořádnou cenu rektora za významný počin ve výzkumu a inovacích, udělenou při příležitosti listopadového výročí Dne boje studentů za svobodu a demokracii. Aplikace zároveň získala opakovaně 1. místo v přehlídce podnikatelských nápadů v letech 2014 a 2015. V roce 2015 bylo řešení nominováno na Cenu vlády České republiky za výzkum.
Annasoft: spin-off studentského know-how
Anna, jak se programové řešení nazývá, vzniklo ze spolupráce studentů Univerzity Pardubice a tehdejší Pardubické krajské nemocnice. Díky iniciativě jednoho ze studentů a velké ochotně nemocničního personálu bylo možné během několikaletého vývoje vytvořit zařízení, které v Evropě, ani ve světě nemá obdoby. Dětské oddělení se díky spolupráci může pyšnit také darem od studentů; dva kusy moderních zařízení, které nahradily starý CAM, tak slouží k léčbě dětských pacientů. Úspěchy řešení však postupem času šly dále. Během několika let se podařilo jednotlivé licence rozšířit po České republice, Rakousku, Slovensku a v Polsku. V posledních měsících se díky kvalitnímu produktu zrodila nová firma, jeden z prvních spin-offů studentského know-how v Pardubicích, nazvaná po svém hlavním produktu Annasoft (www.annasoft.cz).
Všichni mladí inovátoři tak věří, že pokud se společnosti podaří získat prostředky pro expanzi na zahraniční trhy, mohou z důsledků spolupráce tohoto mladého týmu těžit milióny nemocných po celém světě.
Petr Bartoš, ředitel a jednatel společnosti Annasoft s. r. o. Foto: oficiální zdroj