Ve společném výzkumném projektu se Fraunhoferův institut pro výrobní inženýrství a automatizaci (IPA) a společnosti Tecnaro a Dambeck zabývaly ortézami a protézami vyrobenými z biologických materiálů.
Úkolem Tecnaro bylo vybrat vhodné biopolymery, přírodní vlákna a přísady a vyvíjet z nich nové sloučeniny. Výrobce biopolymerů kladl zvláštní důraz na dobrou zpracovatelnost v procesu vytlačování z listů pro potřeby průmyslové výroby. Fraunhoferův IPA a společnost pro ortopedické technologie Dambeck pak z vybraných materiálů vyrobily různé ortézy a protézy, které podrobily testům. Zvláště slibná se jeví výroba tzv. terénní protézy kolen pomocí procesu vstřikování i při zpracování konvenčních plastů. Dvě protézy vyrobené se 72% a 100% podílem bioplastů úspěšně prošly dlouhodobým testem 3 milionů zátěžových cyklů.
Důležitým milníkem v projektu byl také 3D tisk. S jeho pomocí IPA vytvořila protézu nohou Niagara s maximálním přizpůsobením tvaru těla. Mechanické zkoušky s 3D tiskovým modelem již sice nemohly být prováděny během projektového období, nicméně vědci považují tento výrobní proces za zvláště zajímavý.
Z projektu vzešla celá škála nových materiálů na biologickém základě, včetně průhledných, tepelně stabilních, téměř třískových nebo zpracovatelných ve 3D tisku. Vyvinuty byly materiály s vysokým důrazem na rozměrovou stabilitu i měkké materiály vhodné pro výrobu dětských hraček. Všechny sloučeniny mají dobré chování při tavení, viskozity mohou být nastaveny v rozmezí typickém pro polymerní taveniny. Byly také testovány na nezávadnost při kontaktu s lidským tělem a splňují všechny požadavky na sériovou výrobu ortotických a protetických komponent nebo jiných nových produktů.