Pokud jste si někdy nechali odebrat krev, ať už kvůli kontrole cholesterolu, funkce ledvin, hladin hormonů, cukru v krvi, nebo v rámci preventivní prohlídky, možná vás napadlo, proč neexistuje jednodušší a méně bolestivý způsob.
Lidský pot představuje významný zdroj informací o zdraví a kondici člověka pro diagnostiku. V dnešní době se již objevuje řada senzorů, které detekují určité látky, metabolity, v potu. Jejich možnosti detekce jsou ale omezené a v řadě případů jsou jen na jedno použití. Wei Gao z amerického institutu California Institute of Technology (Caltech) a jeho kolegové vyvinuli nový typ potního senzoru využívajícího polymer s molekulárními otvory.
Gao a spol. již dříve vytvořili senzory pro detekci látek v potu, které využívaly navázané specifické enzymy nebo protilátky. Enzymy ovšem mohou detekovat jen relativně malý počet metabolitů. Protilátky dovedou víc, ale zase je možné je použít jen jednou.
Ve snaze nalézt lepší alternativu badatelé navrhli senzor, který obsahuje polymerový film, schopný vytvářet elektřinu, když se dostane do styku s potem. Mezi tímto filmem a lidskou kůží se nachází ještě polymerový film obsahující molekulární otvory. Při výrobě tohoto druhého polymerového filmu se dotyčný materiál v kapalné formě smíchá s molekulami, jež má senzor detekovat. Po ztuhnutí do podoby filmu se tyto molekuly chemicky odstraní a zůstanou v něm miniaturní otvory velikostí a tvarem odpovídající detekovaným molekulám.
Pokud při použití senzoru v potu nejsou detekované molekuly přítomny, prochází pot volně skrz polymerový film přes otvory a v senzoru vzniká elektrický proud. Pokud se tam ale hledané molekuly vyskytují, molekulární otvory shodného tvaru se ucpávají ve filmu a brání tak průchodu potu. Tím omezují i produkci elektřiny, jejíž pokles je senzorem vyhodnocován jako pozitivní detekce.
Polymer lze pro opakované použití snadno „vyčistit“ pomocí slabého elektrického signálu, který cílové molekuly zničí a díry vyprázdní.
Použití mikrofluidiky, tedy technologie využívající malé kanály o šířce menší než čtvrt milimetru pro manipulaci s malým množstvím tekutin navíc umožňuje, aby senzor fungoval, i když je přítomno jen nepatrné množství potu.