Nový typ nanomateriálu zneškodní nadbytečné molekuly léčiva předtím, než by mohly poškodit zdravé tkáně. Jde o nanočástice založené na krystalech nanocelulózy s nepatrnými chloupky, které jsou odvozeny od komponenty buněčné stěny rostlinných buněk.
Standardní chemoterapie sice účinně likviduje nádorové buňky, ale představuje také značné riziko pro zdravé buňky, což obvykle vede k celé řadě nepříjemných vedlejších účinků takové léčby a ke snížení kvality života pacientů. Nanotechnologie dovedou zajistit, že se chemoterapeutické léčivo dostane jen na místo určení, například díky speciálním transportním nanočásticím. Jak ale ukazuje nový výzkum, nanotechnologie mohou chránit pacienta i jiným způsobem.
Amir Sheikhi a jeho spolupracovníci z americké Pennsylvania State University upravili nanokrystaly celulózy tak, aby měly na obou koncích velký počet „chloupků“, tvořených řetězci polymeru. Díky těmto chloupkům jsou nové nanočástice mnohem efektivnější v navazování molekul léčiva než dosavadní typy podobných materiálů.
Jak uvádí Sheikhi, chemoterapeutická léčiva mohou být pro některé orgány aplikována lokálně, pomocí katétru. Pokud jde například o játra, implantovatelné zařízení s jejich nanomateriálem, umístěné na hlavní vývody krve z jater, by mohlo podstatně snížit množství molekul léčiva, které se dostávají ven z léčeného orgánu a páchají škody jinde v těle. Díky takovému postupu by bylo možné používat vyšší dávky chemoterapeutického léčiva a zničit nádorové buňky rychleji a účinněji, aniž by došlo k poškození zdravých buněk pacient