Mezinárodní tým odborníků vyvinul nový hybridní materiál, který by mohl posloužit ke 3D tisku cév a cévám podobných struktur.
Mata z britských University of Nottingham a Queen Mary University London se svými kolegy vyvinuli postup, který využívá oxid grafenu s proteinem ke 3D tisku trubicovitých struktur, připomínajících cévní systém.
Podle Maty jejich výzkum přináší řadu zajímavých možností pro biovýrobu. Zahrnuje přitom 3D biotisk, který je vzhledem k vlastnostem zmíněného materiálu spojen se samovolným uspořádáváním struktur z biologických i syntetických komponent. Jejich týmu se již podařilo vytvořit miniaturní struktury, které vzhledem i vlastnostmi blízce připomínají systém vlásečnic. S tímto materiálem bude možné vyrábět rozmanité cévní systémy v laboratoři a využívat je k různým účelům.
Nový biomateriál je založen na samovolném uspořádání oxidu grafenu s proteinem. Díky tomuto složení vznikají komplexní a robustní struktury. Biomateriál je možné používat jako bioinkoust pro 3D biotisk. Biotiskárna pak s tímto inkoustem dokáže vytvářet struktury o spletité geometrii, s rozlišením až do úrovně 10 μm. Mata s kolegy názorně předvedli, že s jejich novým materiálem je možné v přítomnosti živých buněk vybudovat struktury připomínající cévy a vykazující biologicky relevantní chemické a mechanické vlastnosti.
Badatelé uvádějí, že v dnešní době je velká poptávka po vývoji materiálů a výrobních postupů, které napodobují situaci v přírodě. Velmi slibné jsou v tomto směru právě hybridní biomateriály, které se mohou samovolně uspořádat do požadovaných struktur.