V medicíně je stále velká poptávka pro diagnostických či terapeutických zařízeních, která by bylo možné spolknout bez nutnosti následného odstraňování chirurgickým zákrokem. Vědci a inženýři amerického institutu MIT vyvinuli novou technologii, která právě toto dokáže. Jde o zařízení, která je možné spolknout a pak rozpustit působením světla.
Giovanni Traverso a jeho spolupracovníci za tímto účelem vyvinuli nový typ hydrogelu, který je citlivý na světlo. Jeho základem je polymer, jehož složky jsou propojené vazbami, které je možné rozvolnit působením modrého až ultrafialového světla. Modré světlo rozpouští tento hydrogel pomaleji než ultrafialové světlo, zároveň je ale pro organismus bezpečnější. Hydrogel obsahuje ještě další složky, které mu dodávají pevnost. Jako celek ho ale stále lze rozpustit osvícením zmíněným typem světla.
Badatelé již novou technologii otestovali v sérii experimentů. Z hydrogelu vytvořili uzávěr pro žaludeční balon, který se při léčbě těžké obezity nafukuje v žaludku pacientů a po několika měsících je nutné ho vyjmout. Když pak na uzávěr balonu svítili malou spolknutelnou modrou LEDkou, tak se během pár hodin rozpustil a balon se vyfoukl.
V dalších experimentech z hydrogelu vyrobili jícnové stenty. Ty se používají k rozšiřování jícnu, pokud je zúžený kvůli rakovině nebo z jiných příčin. I stenty úspěšně vyzkoušeli a rozpustili. Hydrogel citlivý na modré světlo se v experimentech osvědčil. Traversův tým teď pracuje na jeho aplikacích v medicíně.