Vědecký tým americké Brigham and Women's Hospital vyvinul novou metodu pro diagnostiku časných stadií řady závažných onemocnění, která využívá unikátní fenomén v chování nanočástic.
Morteza Mahmoudi a jeho spolupracovníci založili svoji metodu na proteinových koronách nanočástic. Když se nanočástice dostane do biologické tekutiny, jako je například krev anebo plazma, tak ji spontánně obklopí vrstva proteinů, takzvaná proteinová korona. Jde o rozhraní mezi nanočásticemi a okolím. Vlastnosti proteinové korony do značné míry utvářejí biologické působení dotyčných nanočástic. Přitom jsou výsledkem celé řady fyzikálních i biologických faktorů.
Mahmoudiho tým zjistil, že proteinové korony v řadě případů velmi přesně a konzistentně odpovídají zdravotnímu stavu člověka, do jehož biologických tekutin se nanočástice dostaly. Badatelé vytvořili soustavu senzorů, které představují tři různé lipozomy v roli senzorických nanočástic. S touto soustavou nanosenzorů testovali vzorky od pěti pacientů, přičemž každý z nich měl jinou formu rakoviny – nádor plic, glioblastom, nádor mozkového obalu, mnohočetný myelom a rakovinu slinivky. Experimenty potvrdily, že každý typ rakoviny vede k vytvoření specifické proteinové korony kolem senzorických nanočástic.
V následujícím experimentu pak Mahmoudi a spol. se svou soustavou nanosenzorů otestovali krevní vzorky 15 lidí, které pocházely z časné fáze rakoviny. Ověřili si, že s pomocí analýzy proteinových koron senzorických nanočástic mohou identifikovat a rozlišit různé typy nádorů již ve velmi rané fázi jejich vývoje.
Prvotní slibné výsledky diagnostiky s proteinovými koronami nanočástic bude ještě nutné potvrdit na větším souboru pacientů. Vědci a lékaři si musejí ověřit, že tento postup nejen funguje, ale také přináší přesné diagnostické informace.