V dnešní době zahrnuje léčba poškozených svalů především fyzioterapii nebo autologní transplantace, které využívají svalovou tkáň pacienta z jiného místa v těle. Tkáňová nanotransfekce se rýsuje jako slibná alternativa a její úspěch v léčbě svalů napovídá, že by mohla být prospěšná i u dalších typů onemocnění, kde je žádoucí regenerovat poškozenou tkáň.
Pokud dojde ke ztrátě svalové hmoty určitého kosterního svalu, bývá následkem podstatné omezení jeho síly a pohyblivosti. Svaly mívají problémy s regenerací a může dojít k dlouhodobému poklesu kvality života. Uvádí se, že ztráta 20 % hmoty svalu může vyústit ve ztrátu až 90 % funkce svalu.
Badatelé americké Indiana University již dříve vyvinuli technologii nanotransfekce, která dokáže vyvolat změny v okolní tkáni. V novém výzkumu se zaměřili na přeměnu tkáně pokožky na krevní cévy a nervy, což podporuje léčbu svalů, u nichž došlo ke ztrátě svalové hmoty. Léčba využívá jen minimálně invazivní zařízení s nanočipem, které působí na okolní tkáň neškodnými elektrickými impulzy a s jejich pomocí přenese potřebné geny do buněk tkáně.
Vedoucí výzkumu Chandan Sen a jeho kolegové testovali účinnost této metody pro léčbu poškozených svalů. Nanočip v tomto případě přenášel nanotransfekcí do okolních buněk gen, o němž je známo, že hraje významnou roli v regeneraci poškozených svalů. Experiment s laboratorními potkany potvrdil, že nanotransfekce s nanočipem po sedmidenní terapii podstatně zlepšila regeneraci a funkci poškozených svalů. Jde o první studii, která využila nanotransfekci tímto způsobem.