Lékaři jsou čím dál více přesvědčeni, že by nám v léčbě řady vážných neurologických onemocnění mohly pomoci důmyslné implantáty, které budou stimulovat vybrané části mozku pacienta. Jednou z největších překážek ale doposud je, že takové implantáty potřebují ke svému provozu zdroj energie, tedy obvykle akumulátory. A s těmi je problém. Bývají toxické, a když se vybijí, tak je musíte nabít nebo vyměnit.
Vědci se proto snaží vymyslet implantáty, které by bylo možné pohánět s vnějším zdrojem energie. Postupně se objevily pokusy využít k tomuto účelu ultrazvuk, rádiové vlny i světlo. Výsledky ale nejsou příliš oslnivé. Buď dochází k nežádoucím interferencím s lidskou tkání, anebo vzniká nebezpečné množství tepla.
Amanda Singerová z americké Rice University v Houstonu a její kolegové vyvinuli nový typ implantátu, který se spoléhá na magnetické pole. Jejich magnetoelektrický neurální stimulátor má podobu velmi tenkého filmu, zhruba o velikosti zrnka rýže. Tento film přitom tvoří dvě vrstvy materiálů.
První z vrstev je magnetostriktivní fólie ze železa, bóru, křemíku a uhlíku. Když je tento materiál vystaven působení magnetického pole, tak se rozvibruje na molekulární úrovni. Druhou vrstvu představuje piezoelektrický krystal, který převádí vibrace magnetostriktivní vrstvy na elektrický proud. Součástí čipu je i elektronika, která upraví vytvořený elektrický proud tak, aby co nejlépe stimuloval neurony v mozku.
Testy na laboratorních potkanech potvrdily, že magnetoelektrický implantát funguje a úspěšně stimuluje mozkové neurony. Do budoucna se může stát základem bezdrátové medicínské bioelektroniky.