Absolventi ČVUT se přidávají k inovačnímu úsilí proti onemocnění covid-19. Vyřešili výrobu lůžek do 24 hodin a bez dálkové přepravy.
Krédem mladých strojařů, absolventů Fakulty strojní ČVUT v Praze a Žilinské univerzity, je připravenost na řešení budoucích problémů. Při svém podnikání vědí, že při řešení krizí je důležitý čas a schopnost rychle uvést nové myšlenky do života. Jejich firma je připravena rychle vyrobit nová stohovatelná lůžka a do 24 hodin je přepravit na místo určení. Po domluvě je může stejně rychle vyrobit a dodat jakýkoliv strojírenský podnik na světě. Doufejme jen, že při řešení aktuální pandemie nebo jiných budoucích pohrom jich budeme potřebovat co nejméně…
Výrobou postelí se zatím Ing. Zdeněk Fabičovič a doc. Ing. Peter Vittek, Ph.D., nezabývali. Jejich firma se věnuje především dodávkám robotických palet a logistických celků pro manipulaci a přepravu velkých dílů při výrobě automobilů. Znalosti a pestré portfolio výroby je přivedly na myšlenku odolnosti vůči krizím řešené lokálně, bez čekání na dodávky z větších vzdáleností. Navržené řešení proto vychází z logistických standardů. Lůžko je vytvořeno tak, aby bylo možné jednoduše vyrobit 165 kusů, naložit na kamion a přepravit do místa určení v průběhu 24 hodin. Konstrukce umožňuje velice dobrou stohovatelnost jak pro přepravu, tak i pro skladování. Zároveň má zaklápěcí konstrukci nohou, která při přepravě ušetří místo a při hmotnosti pouhých 35 kg je snadno přemístitelná. Společnost vytvořila řešení na základě předpokladu, že použité materiály i technologie se vyskytují ve většině strojírenských firem na světě. Lůžka je tak možné vyrábět kdekoliv. Rychlá lokální produkce vyžaduje technické řešení, které je uvolněno pod volnou licencí, což umožňuje rychlé nasazení do výrobního programu. Zmiňovaná licence je k dispozici na serveru github (github.com/tripal-sk/ postel-basic). V současnosti společnost také pracuje na jednodušší variantě, kterou bude možné vyrobit s použitím nejzákladnějších technologií.
„Tento první počin bereme jako začátek inovativních aktivit společnosti, které budou zaměřeny na vytváření jednoduchých a funkčních koncepcí pro předměty denní potřeby. Cílem je posílení lokální produkce strojírenských firem všude na světě i snížení environmentální zátěže. Věříme, že poctivá strojařina, jak jsme se ji naučili dělat, má skutečně smysl i zlaté dno. Jsme také rádi, že lídrem aktivit reagujících na současný stav jsou právě univerzity. Určitě je načase znovu rozmnožovat plody poznání, kterých se díky univerzitám dostalo i k nám,“ uvádí Ing. Zdeněk Fabičovic, absolvent ČVUT v Praze Fakulty strojní a spolumajitel společnosti Tripal, s. r. o.
TECHNICKÉ, TECHNOLOGICKÉ A PŘEPRAVNÍ INFORMACE
Lůžko umožňuje rychlou výrobu a efektivní logistiku velké dodávky nemocničních lůžek pro zajištění medicínské péče ve větším rozsahu. Do jednoho kamionu lze naložit 165 postelí, které je možné vyrobit v menším strojírenském podniku za 24 hodin. Na výrobě by se podílelo sedm svářečů a dalších profesí ve třech směnách. Takovouto dodávku může zajistit firma, která má základní technologie – trubkový laser, plošný laser / nůžky, ohraňovací lis / ohýbačku plechu, svářecí techniku a lakovnu pro práškové barvy nebo na mokré nanášení barev.
Materiál potřebný na výrobu jedné dodávky (165 lůžek): 6,5 t oceli v pěti typech materiálu (1) ST 50 × 50 × 3; (2) ST 40 × 40 × 2; (3) ST 20 × 20 × 2; (4) T Ø 20 × 1,8; (5) R Ø 12; (6) Sheet t3 mm.
www.fs.cvut.cz
www.facebook.cz/strojarna.cz