Američtí badatelé Columbia University a výzkumného centra NewYork-Presbyterian Hospital vyvinuli implantovatelnou pumpu, která může nepřetržitě dodávat do mozku chemoterapeutické léčivo při boji s obtížně léčitelnými mozkovými nádory.
Princip fungování infuze léku do mozku pomocí břišní pumpy a vliv dosahu jejího působení © Columbia University Irving Medical Center
Krev, která zásobuje lidský mozek, prochází přes velmi účinnou hematoencefalickou bariéru. Funguje jako filtr, který brání patogenům a cizorodým látkám vstoupit do choulostivého prostředí mozku. Problém je v tom, že tato bariéra stejně účinně zabraňuje ve vstupu do mozku většině léčiv, která se používají v boji proti nádorům.
Řada vědeckých týmů se zabývá tím, jak hematoencefalickou bariéru při léčbě pacientů s nádory mozku překonat. Objevují se rozmanité technologie, včetně magnetických nanočástic, ultrazvukových pulzů anebo sofistikovaných nosičů molekul léčiva. Jeffrey Bruce a jeho kolegové vsadili na malou pumpu, kterou lze implantovat do břicha pacienta a následně propojit katétrem s oblastí léčeného nádoru v mozku.
Novou pumpu je možné ovládat bezdrátově. V případě potřeby do ní lze doplnit léčivo vpíchnutím injekční stříkačkou. Celý systém je navržen tak, že pacient může vykonávat své každodenní činnosti, a přitom ani nemusí vědět, jestli pumpa právě pumpuje léčivo, nebo nikoliv. Jak uvádí Bruce, pumpa posílá léčivo do mozkové tkáně rychlostí pár kapek za hodinu. Výsledkem je, že tato technologie vytvoří asi tisíckrát vyšší koncentraci léčiva v oblasti nádoru, než by bylo možné při podávání léčiva orálně či nitrožilně. Pacient tím pádem dostane velmi účinnou dávku léku, aniž ho postihnou nežádoucí účinky, obvyklé při jiných metodách aplikace.
Skenování magnetickou rezonancí ukazuje, že chemoterapie podávaná pumpou nasytila oblast v mozkovém nádoru každého pacienta a kolem něj; horní obrázky ukazují mozek před léčbou; nižší snímky byly pořízeny 14, 24 a 48 hodin po zahájení léčby © Jeffrey Bruce, Columbia University Irving Medical Center