„S potěšením oznamujeme vydání další hlavní verze Shopsys Framework — v9.0.0. Je zatím nejobsáhlejší. Jejím primárním cílem je zlepšit zážitek vývojářů a ušetřit čas na vývoj funkcí, které jsou nejžádanější zejména u velkých hráčů internetového prodeje,“ řekl nám na úvod našeho rozhovoru Matěj Kapošváry, obchodní a marketingový ředitel společnosti Shopsys se sídlem v Ostravě.
Česká republika bývá často označována za e-shopovou velmoc, a právem. Máme přes 40 000 e-shopů, zkušenost s on-line nakupováním má téměř 100 % internetové populace a české e-shopy jsou úspěšné i na zahraničních trzích. Meziročně roste česká e-commerce zhruba o 15 %, díky aktuálnímu urychlení digitalizace si letos po několika letech sáhne i na růst 20%. Podle některých odhadů by se mohla dokonce už příští nebo přespříští rok podílet na tržbách maloobchodu z jedné pětiny.
Moderní technologie mění principy řízení velkých průmyslových gigantů, výzkumných center, ale i dodavatelských a obchodních firem. A samozřejmě i v oblasti e-commerce. To bylo i téma našeho rozhovoru s Matějem Kapošvárym, obchodním a marketingovým ředitelem softwarové společnosti Shopsys se sídlem v Ostravě.
ČR JAKO E-SHOPOVÁ VELMOC
Koronavirus vše urychlil?
Současné rozdělení na prodej on-line a off-line se začíná stírat a pandemie tento trend ještě urychlila. Prodejci totiž musí být tam, kde je jejich zákazník. A ten je dnes všude – na e-shopu ze svého počítače v práci, v mobilní aplikaci přes smartphone, zároveň se značkou chce interagovat na sociálních sítích, ale někdy si taky něco potřebuje nakoupit ve fyzické prodejně nebo se poradit s expertním prodavačem. Zákazník chce mít možnost interakce se značkou kdykoliv a kdekoliv.
Opravdu jsme velmoc?
V počtu e-shopů na počet obyvatel rozhodně. Tento poměr je unikátní v evropském měřítku. Nicméně drtivá většina e-shopů jsou ty nejmenší, jež často sídlí v kuchyni nebo v garáži. Ze 155 miliard, kterých česká e-commerce loni dosáhla, má zhruba 20% tržní podíl market leader Alza, největších 10 hráčů reprezentuje až polovinu obratu a top 100 českých e-shopů pak představuje 80–90 % obratu celého trhu. Na zbývajících 39 900 e-shopů tak zůstává pouze 10–20 % obratu. A síla velkých hráčů se bude ještě zvyšovat. Největší hráči rostou rychleji než trh, čímž se tržní podíly malých hráčů ještě smršťují. Vstup velkých retailerů připravených masivně investovat do e-commerce pak tuto tržní konsolidaci ještě urychlí.
Jakou roli v rozvoji e-commerce hrají moderní technologie?
Zásadní. Hodně se hovoří o umělé inteligenci, doručování drony, virtuální a rozšířené realitě, 3D tisku atd. Řada z nich je už dostatečně rozvinutá na to, aby se dala používat i v on-line prodeji, přesto se spíš jedná o demonstraci toho, co je možné. I čeští hráči začnou s nejnovějšími technologiemi experimentovat, na masové uplatnění v české e-commerce si ale ještě počkáme. Ale první kroky byly už i u nás učiněny.
PLATFORMA JAKO ZÁKLAD
Máme původní české platformy?
Ano, máme jich asi až moc. Firma, která začíná nabízet své produktu on-line, musí na začátku učinit zásadní rozhodnutí: buď si koupí hotové softwarové předpřipravené řešení, tedy levné a jednoduché, nebo se rozhodně pro platformu o něco náročnější, ale s výrazným ekonomickým efektem. Ta jednoduchá řešení nabízí na českém trhu asi 240 firem a 80 % z nich má vlastní platformu. Takto veliká konkurence stlačuje ceny, takže výrobci e-shopů mají nízké marže, nemají peníze na zlepšování a další vývoj svých platforem, takže jejich kvalita není vysoká.
Vy jste získali za poslední tři roky investice ve výši 30 milionů korun od Ondřeje Fryce a jeho společnosti Reflex Capital. Zřejmě jste je využili pro vývoj své vlastní platformy?
My jsme se rozhodli postavit vlastní platformu jako open source. To znamená, že její základní verze je zdarma do ročního obratu 300 milionů Kč a teprve při velikých objemech se platí malý licenční poplatek. Shopsys Framework obsahuje nejdůležitější B2C a B2B e-commerce funkcionality a jeho infrastruktura je připravena pro škálování. Postavili jsme jej na moderních, přesto ověřených technologiích (Docker, Kubernetes, PostgreSQL, Redis, Elastic a další). Tyto technologie podporují vysokou úroveň škálovatelnosti, tak důležitou pro rychle rostoucí e-commerce projekty. Platforma je postavena na Symfony, jednom z nejlepších PHP frameworků pro komerční software.
Jaké jsou charakteristické rysy nejnovější verze?
Snažili jsme se do ní promítnout našich 17 let zkušeností ze stavění velkých e-shopů. Jejím základem je povýšení všech hlavních komponent Shopsys Frameworku na jejich nejnovější verzi, zavedení GraphQL Frontend API, upgrade na Symfony 4.4 LTS, správa LESS a JS pomocí Webpack, responzivní administrace a mnoho dalších oprav a vylepšení navržených nebo žádaných naší komunitou (od vydání verze v8.1 jsme zpracovali 71 issue a 191 pull requestů).
Na základě požadavků komunity jsme investovali hodně úsilí do přepracování správy zdrojů v administraci a udělali ji responzivní. Administrátoři mohou snadno spravovat aplikaci pomocí tabletu či chytrého telefonu.
E-mailové šablony byly přepracovány tak, aby vytváření a správa byly efektivní i pro velké množství šablon. Editor šablony je nyní na samostatné administrativní stránce.
Platforma řídí celý proces?
E-shop převezme objednávku a automaticky ji pošle do jednotlivých systémů – do účtárny, do expedice, ale nyní třeba i přímo do výroby. Naším klientem je firma, která prodává materiál a nářadí pro truhláře. Tak si výrobce nábytku vybere nejen kování a další součástky, ale i dřevěné desky. Na obrazovce si „nakliká“ potřebné rozměry materiálu a program automaticky pošle informace do výrobní linky, kde se požadované desky nařežou a pošlou zákazníkovi. Je to krásný příklad personifikované výroby na míru čili jeden z charakteristických prvků koncepce, které říkáme Průmysl 4.0. V Čechách je to první vlaštovka, která sice jaro nedělá, ale naznačuje další vývoj.
Jaká tedy bude budoucnost?
V posledních letech vidíme dva trendy: jak vstup on-line hráčů do „kamenného“ světa, tak vstup tradičních retailerů do on-linu. Obě skupiny prodejců mají stejný cíl, vytvořit tzv. omni-channel prostředí, kde budou schopni interagovat se zákazníkem napříč všemi kanály.
Vstup do e-commerce je pro tradiční retailery obrovská výzva, probíhající pandemie však ještě zvýšila důležitost digitální transformace jejich prodejů. Kamenným hráčům často chybí potřebná digitální kompetence a znalost technologií, které jsou pro úspěch v on-linu stěžejní. Při vstupu do e-commerce se tak musí spoléhat na silné partnery, kteří je digitální transformací provedou.
Aby však byli prodejci schopni uspět, potřebují mít kvalitní technologie, zejména e-commerce platformu, která jim umožní přizpůsobit se potřebám zákazníků.
E-shopy se musí naučit dobře vyhodnocovat, které technologické trendy a novinky mají skutečně implementovat.
Ale stále myslet na zákazníka...
S propojováním on-line a off-line světů a zrychlujícím se tempem nárůstu nových prodejních kanálů nesmí prodejci zákazníka technologiemi zahltit. Očekává se proto velký rozvoj takových technologií, které budou zákazníkovu cestu nákupním procesem zjednodušovat. A to na všech frontách – od výběru zboží přes jeho platbu až po doručení.
Výběr zboží zákazníkům usnadní rozvoj personalizačních algoritmů. Některé e-shopy nabízejí desetitisíce produktů a často se stane, že i po podrobném nastavení filtrů vyhledávání nakonec musí zákazník vybírat z desítek produktů, které se příliš neliší. Pro zákazníka je pak obtížné vybrat si, dostává se do rozhodovací paralýzy, z e-shopu odchází, a ten tak přichází o prodeje. Proto je zde velký prostor pro zmíněnou personalizaci a doporučování produktů zákazníkům.
Zjednodušení se očekává i při platbách. Stále roste popularita platby kartou, ovšem opisovat šestnáctimístné číslo karty a další údaje z ní a pak ještě přepisovat SMS kód není to uživatelsky nejpřívětivější řešení. Některé e-shopy již mají implementovanou možnost platit například přes ApplePay, tedy v případě nákupu na smartphonu stačí pouze otisk prstu nebo rozpoznání obličeje. Tyto technologie a jim podobné se budou dále rozvíjet.
Jednodušší doručení bude zajišťovat rozvoj odběrných míst pro zákazníky. V následujících letech se tak dočkáme například doručování do kufrů aut. Někteří prodejci už umožňují doručování zboží do uzamykatelných boxů u domů zákazníků, což je způsob velmi efektivní, neboť zachovává komfort doručení zboží až domů, a zároveň nevyžaduje, aby byl zákazník v čas doručení doma.
Současná pandemie urychlila digitalizaci všeho, nákupy nevyjímaje. E-commerce dál poroste, přesto bude úspěch v ní čím dál tím náročnější. Vyhrají hráči, kteří půjdou naproti zákazníkovi a díky investicím do technologií budou schopni budovat svou on-line konkurenční výhodu.