Současné informační technologie nabízejí podnikům široké možnosti, například jak zefektivnit svou činnost a tak zvýšit i svou konkurenceschopnost. Přesto zhruba třetina našich výrobních podniků dosud neinovuje do té míry, kterou jim současná úroveň technologií umožňuje.
JE TO V PODSTATĚ JEDNODUCHÉ
Koupit kytku a bonboniéru.
Nakrmit rybičky a zalít kytky.
Vzít si čisté ponožky.
Takto si mnozí z nás vyplňují svůj úkolník a každému je zřejmé, co se má provést. Ať už třeba tužkou v diáři, či přímo v počítači. Je to názorné a prosté. Ale ve firemním systému je všechno náročnější a složitější. A tak do firem a podniků musely nastoupit tzv. „informační systémy“. Už samotný jejich název vyvolával u mnohých pracovníků zděšení… Grafy, čísla… Podíl výsledku hospodaření na tržbách, nákladové ceny, normovaný a skutečný čas výroby, vývoj stavu peněz, pohledávek a závazků, reporting atd.
Nejednomu řediteli se z toho točí hlava a ponechává práci s tímto softwarem na zasvěcencích z IT oddělení. Co mnohým však zůstává v povědomí, je to, že to je pro rozvoj podniku důležité, že není program jako program, ale v podstatě jsou s tím, co mají, spokojeni.
„Podnikový informační systém, ve zkratce PIS, je typ informačního systému, který se užívá v podniku k podpoře a zlepšování funkcí jeho podnikových procesů. Umožňuje vyšší kvalitu služeb, práci s velkými objemy dat a je uzpůsobený pro velké podniky a organizace. Užívá se ve všech útvarech a na všech úrovních podniku,“ říká elektronická encyklopedie Wikipedie. A dále se zde dočteme:
„Pojem Podnikový informační systém je odvozen z anglického Enterprise Information System (EIS). Slovo enterprise má více významů. Zpravidla slouží k označení hodně velkých organizací, jako jsou nadnárodní společnosti nebo organizace veřejného sektoru. V současnosti je však nadužíváno a může znamenat téměř cokoliv. Běžně se takto označují i malé a střední podniky (small and medium-sized enterprises). Každopádně ale má širší dosah než český podnik (to je podnikatelský subjekt usilující o dosažení zisku).
Také v češtině lze podnikový informační systém chápat v tomto širším slova smyslu, tedy ne jako systém určený pouze pro podniky, ale i pro jiné organizace (ministerstva, úřady, univerzity, armádu a tak dále). Pokud však označení podnikový působí v daném kontextu nepřirozeně (například tak může působit věta ‚Ministerstvo používá podnikový informační systém‘), je možné ho vynechat. K tomu ostatně často dochází i kvůli úspornějšímu vyjadřování.“
NASTÁVÁ ZLOM V TÉTO OBLASTI
V současné době však dosavadní podnikové informační systémy, jak byly nastaveny v minulých desetiletích, přestávají stačit rychlému tempu celkového vývoje, za nímž stojí zejména digitalizace a automatizace.
„Podniky i fyzické osoby v dnešní době produkují stále větší objemy dat. Ty mohou využít ve svůj prospěch, pokud se naučí se v nich vyznat a zpracovávat je. Právě technologie, které přicházejí s iniciativou Průmysl 4.0, dokážou s velkými daty pracovat a vytáhnout z nich pro podnik a jeho výrobu to podstatné,“ říká Ing. Jiří Hub, generální ředitel společnosti Asseco Solutions. V případě průmyslových podniků podle něj například dokážeme posbírat data ze strojů. Jejich vyhodnocení nám posléze dokáže pomoci s predikcemi, s údržbou strojů, ale také se zvýšením efektivity samotné výroby. „Nástroje, které dnes máme k dispozici, se dostávají až na úroveň možnosti prediktivní analýzy a posléze umělé inteligence (AI),“ vysvětluje Jiří Hub. „Informační systémy by se tedy měly vyznačovat nejen vyšší uživatelskou přívětivostí, ale i tzv. User Experience – tedy způsobem, jak informační systém využíváme a jaký prožitek z toho máme.“
SYSTÉMY SE MUSÍ PŘIZPŮSOBOVAT PO ŽADAVKŮM FIREM
Podle zástupců společnosti Asseco Solutions, která se vývojem ERP systémů zabývá již téměř tři desetiletí, se tomuto trendu musí přizpůsobit i na tyto programy specializující se softwarové firmy. Tyto produkty by měly být orientovány tak, aby se dovedly adaptovat dokonce i na budoucí změny. Společnost proto v rámci interního, vysoce inovativního projektu vyvíjí novou platformu, která dokáže potřeby firem rozdělit na menší samostatné oblasti, což v nich umožní provádět rychlejší změny.
Pro lepší porozumění je dobré představit si jednotlivé oblasti jako krabičky. Jednou z nich může být výroba, další například logistika, třetí třeba účetnictví. V případě, že bude firma potřebovat provést změnu v logistice, stačí tuto změnu udělat pouze v této oblasti, aniž by byly ovlivněné další krabičky. Tento způsob vše výrazně urychlí.
FLEXIBILNÍ ZMĚNY
„Očekáváme, že se požadavky firem v budoucnu budou opět měnit. Společnosti budou od svých producentů automatizovaných systémů očekávat více pružnosti a nezávislosti. Rády si proto budou vybírat produkty od více dodavatelů. Kromě toho budou také čím dál méně ochotny investovat do komplexních systémů,“ předpovídá produktový manažer Asseco Solutions Lukáš Ontl. Současně přibližuje proces vzniku nového produktu HELIOS Orange edice iNUVIO, který je už takto zaměřen: „Jde bez nadsázky o systém, jenž vznikl z přání našich zákazníků, která jsme podrobně delší dobu mapovali. Ve firmách totiž došlo ke generační obměně – našimi zákazníky v minulosti byli ‚otcové zakladatelé‘, kteří své firmy znali do posledního detailu, ale ještě příliš nedůvěřovali informačním technologiím. Dnešní generace manažerů je informačními technologiemi doslova odchována a vyžaduje, aby informační systémy byly stejně uživatelsky přívětivé, rychlé a snadno uchopitelné jako například smartphone,“ dodává.
Novinkou je kromě moderního vzhledu a intuitivního ovládání též tzv. notifikační centrum, včetně podpory push notifikací, což znamená, že pokud se děje ve firmě něco důležitého, o čem by měl uživatel vědět, systém ho na to sám upozorní.
„Změnu přináší rovněž plně integrované řešení Business Intelligence, které dokáže v datech firmy zjistit klíčové souvislosti pro její úspěch na trhu – jak pro zvyšování tržeb, tak pro snižování nákladů, čímž získá konkurenční výhodu,“ říká Ontl a zároveň dodává: „Jako téma s velkým potenciálem pro inovace se ukázaly především oblasti Skladového hospodářství, Obchodu a Finančního controllingu. Důležitou novou funkcionalitou je pak prediktivní analýza důsledků, díky které je možno do velké míry eliminovat možný neblahý lidský faktor.“ Důraz je mimo jiné také kladen na mobilní aplikace – veškeré informace dostupné kdykoliv a kdekoliv. Tento trend však podle prognóz bude i nadále pokračovat.