Budou odlišné, či zcela jiné, než je známe nyní? Veletrh Mobile World Congress, který se v Madridu konal ve dnech 28. června až 1. července, leccos v tomto směru naznačil, avšak mnohé stále zůstává „pod pokličkou“.
Po roční odmlce se v hlavním městě Katalánska opět uskutečnil největší mobilní veletrh Mobile World Congress (ve zkratce MWC), i když v poněkud subtilnějších kulisách a v náhradním termínu. Měl se konat už na jaře, ale kvůli pandemii ho pořadatelé posunuli, a navíc byl hybridní. Pokud vystavovatelé chyběli fyzicky na výstavišti, mohli své produkty představovat pomocí internetu online.
Hned první den zde třeba jihokorejská společnost Samsung Electronics naznačila, že propojenost mobilů a chytrých hodinek zdaleka není u konce svého vývoje a že v tomto směru můžeme očekávat ještě řadu inovací. Přesněji řečeno, představila nové uživatelské rozhraní One UI Watch, které více přibližuje chytré hodinky Galaxy Watch mobilním telefonům.
Kromě toho potvrdila, že bude k dispozici na nové jednotné platformě vytvořené společně s firmou Google. Výsledkem je vylepšený výkon, lepší spolupráce hodinek a chytrých telefonů s operačním systémem Android a přístup k většímu množství aplikací.
S rozhraním One UI Watch a novou jednotnou platformou se majitelé hodinek Galaxy Watch 4 mohou těšit na novou uživatelskou zkušenost. Stačí si nainstalovat aplikaci do telefonu a ta se automaticky nainstaluje i do hodinek, pokud je s nimi kompatibilní. Jestliže si například uživatel do telefonu nainstaluje aplikaci ukazující aktuální čas v různých časových pásmech, uvidí ji na displeji hodinek též. A když naopak pomocí hodinek zablokuje nějaký příchozí hovor nebo zprávu, zůstane dané číslo zablokované i v telefonu.
Zájem veřejnosti na veletrhu vyvolal mimo jiné i další „závan“ perspektivních možností mobility v souvislosti s informací, že v rámci MWC začal v Barceloně jezdit první 5G vlak na světě. Infrastrukturu dodal Vodafone, mezi partnery pilotního projektu patří asociace GSMA, pořadatelé veletrhu MWC či uskupení 5G Barcelona. Signál 5G je k dispozici i v tunelech, v Evropě vůbec poprvé.
Sítě 5. generace (5G) významně zasáhnou nejen do světa mobilů. Standard 5G nebude totiž sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou také chytré stroje a přístroje, které se zabydlují v moderních továrnách a v domácnostech.
K daleko rychlejším internetovým 5G sítím se budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale také autonomní automobily (bez řidiče), pro jejichž rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.
Nová generace mobilního internetu najde uplatnění v dopravě, ve virtuální realitě, ve sportu, ve zdravotnictví i jinde. Mobilní sítě 5G umožní reálnou rychlost stahování až 500 Mb/s, zkrátí odezvu, zásadně rozšíří kapacitu sítě a obslouží více zákazníků i zařízení při udržení kvality připojení.
CO PŘINESE ZÍTŘEK
Ještě v 80. letech minulého století se zdálo, že myšlenka přenosného telefonu patří do oblasti science fiction. V 90. letech pak byla obskurní představa telefonu, který by umožňoval prohlížení internetu. Dnes mohou chytré telefony surfovat po webu, spouštět aplikace, hrát hry a ty s čipem NFC (near field communication) mohou sloužit jako transakční metoda pro nákupy či platby. Stále přitom umějí i telefonovat.
Koncepty mobilních telefonů budoucnosti naznačují, že se mnohé z nich nebudou podobat přístrojům, na které jsme zvyklí. Budou totiž zabudovány do jiných zařízení, produktů i oblečení.
Aktuálně se trend přesouvá třeba ke skládacím a rozkládacím zařízením. Na trhu už jsou první modely s ohebnými displeji. Z flexibilních a ohebných materiálů jsou vyvíjeny i celé mobily. Mohou se tak lépe nosit v kapse a nehrozí jim poškození. Díky této vlastnosti je lze navíc přizpůsobit situaci. Je třeba možné si je omotat i kolem zápěstí nebo stočit do klubíčka.
Cílem je rovněž snadnější ovládání, například virtuální klávesnicí, lepší komunikace s celým světem a možnost dobíjet baterii kdekoliv. Mobilní telefon na kinetickou či solární energii již není pouze hudbou budoucnosti a možná nejsme daleko od doby, kdy se mobilní telefony budou nabíjet i piezoelektrickým efektem ze zvuku našeho hlasu při volání.
Prognostici předpovídají, že nastane pokrok v technologiích a nositelná elektronika způsobí vznik nové generace zařízení, která by mohla změnit naši každodenní existenci ještě více, než to udělal chytrý telefon. „Přechod, který se chystáme zažít, spočívá v tom, že půjdeme od přístupu k internetu k životu na internetu,“ předpovídají mnozí výrobci.
CHYTRÉ PRSTENY
Problémem dnešních telefonů je, že příliš zaměstnávají oči a ruce, a odvádějí nás tak od vnímání okolního světa. Proto vznikají projekty, které se snaží tento problém řešit. Kupříkladu takzvané chytré prsteny mohou odstranit neustálé kontrolování a ovládání telefonu kdykoliv chceme získat nebo nasdílet nejnovější informace. Vkusný šperk to už umí zprostředkovat, aniž telefon opustí kapsu či kabelku. Kroužek lze naprogramovat tak, aby nás informoval, když napíše někdo očekávanou SMS nebo když je třeba odpovědět na důležitý pracovní e-mail. Vše ostatní může počkat, pokud si budeme chtít užívat vzácný čas trávený s přáteli.
Kupříkladu chytrý prsten Mota SmartRing má malý displej upozorňující na aktualizace e-mailu, Facebooku nebo Twitteru. Zprostředkovává tak pohotové a diskrétní oznámení o událostech v mobilním telefonu i na síti. Byl navržen tak, aby jeho funkce odpovídaly vlastnostem základních režimů, kterými disponují i zmíněné smartwatches, tedy chytré hodinky. Velkou předností je zjednodušené ovládání, respektive prohlížení konkrétních událostí.
Ringly, jiný chytrý prsten stejnojmenné americké společnosti, může uživatel naprogramovat tak, aby doručoval vlastní oznámení pro konkrétní typy zpráv a také pro určité (vybrané) kontakty. Oznámení může zasílat pomocí čtyř různých vibračních vzorů a pěti různých barev.
ROZŠÍŘENÁ REALITA
Jedním ze způsobů, jakým se v budoucnu může změnit komunikace, je rozšířená realita (augumented reality), tedy vizuální dosazení digitálního objektu do pohledu na realitu).
Už dnes lze například telefon namířit na určitý objekt, prohlédnout si ho a v reálném čase zobrazení doplňovat informacemi, které se k němu vztahují. Klasickým příkladem je zobrazení recenze a jídelních lístků zaměřením telefonu na restauraci, před níž stojíme.
Namířením na historické objekty města lze také objevovat jejich podoby z minulých dob. Nebo si třeba představte, že putujete po Římě a jednoduše objevujete dobu, kde zde vládl Julius Caesar. Všudypřítomný internet ve spojení s počítačem a správnou mobilní technologií by to mohl uskutečnit. To vše lze samozřejmě již dnes, ale technický pokrok otevírá v tomto směru nové možnosti.
INTELIGENTNÍ ASISTENTI NOVÉ GENERACE
Čím dál méně požadavků budeme muset zadávat, protože inteligentní asistenti nové generace, mnohem intuitivnější než dnešní Siri, Alexy nebo Cortany, se naučí přijít na to, co chceme vědět, nebo dělat, možná dokonce dříve, než si to sami uvědomíme. Pokud se například na něco díváme dvě sekundy, umělá inteligence vyhodnotí, že potřebujeme více informací.
Inteligentní asistenti nám budou moci kupříkladu pomoci ve chvíli, kdy se setkáme s člověkem, na jehož jméno si nemůžeme vzpomenout.
Taková zařízení mohou promítat informace přímo do našeho zorného pole, což eliminuje potřebu obrazovky. A stejně jako na dnešních smartphonech ovládáme aplikace pohybem prstů, budeme schopni manipulovat s našimi osobními sítěmi příští generace pomocí hlasových příkazů, pohybem a mrkáním očí nebo gesty, možná pomocí haptické technologie simulující senzorickou zpětnou vazbu dotyku skutečných předmětů.
HOLOGRAFICKÉ DISPLEJE
Hologramy jsou již dlouho běžnou součástí sci-fi a futuristických fantasy filmů, od „Hvězdných válek“ až po „Ironmana“. Holografické vysílání robota R2-D2 s princeznou Leiou pro Obi-Wana Kenobiho a Luka Skywalkera se ukázalo jako obzvláště motivující pro výrobce mobilů. Jak blízko jsme ale k tomu, abychom mohli mít takovou technologii v chytrých telefonech?
Možná více, než si myslíme, jak mimo jiné ukázal i letošní lednový CES v Las Vegas a holografický prototyp HoloFlex, který předvedli výzkumníci z kanadské Queen's University. Jde o holografický ohebný telefon, na kterém uživatelé mohou pohlížet na 3D zobrazení z různých úhlů a interagovat se zobrazením. HoloFlex, označovaný za první holografický ohebný smartphone na světě, je ovšem teprve ve fázi vývoje.
Na CES společnost IKIN (vyvíjející 3D hologramový software) předvedla prostřednictvím videa také bzučící vosu, se kterou lze komunikovat. Americká společnost slibuje v letošním roce holografický displej využitelný bez brýlí jako příslušenství k telefonu a holografický chat na stůl.
Holografie je zkrátka velkou příležitostí pro budoucí možnosti komunikace.