Vědecko-zábavní centrum v Liberci IQlandia společně s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) připravilo novou expozici o umělé inteligenci (AI). Cílem miniexpozice, která rozšířila stávající expozici Člověk, je pomoci návštěvníkům prostřednictvím interaktivních exponátů a doprovodných grafických materiálů porozumět podstatě umělé inteligence, principům jejího fungování a také je seznámit s jejími současnými možnostmi a omezeními.
Expozice umělé inteligence v liberecké IQlandii nenabízí jen možnost se něco o umělé inteligenci dozvědět, ale hlavně si ji na vlastní kůži vyzkoušet a osahat. A jak připomíná Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání vědecko-zábavního centra, tým odborníků se zaměřil na to, aby expozice byla přístupná a zároveň zábavná pro návštěvníky všech věkových kategorií. Návštěvníci tak mají podle něj jedinečnou příležitost poznat, jak může umělá inteligence usnadnit (a vlastně už usnadňuje) každodenní život. Měli by se zbavit svých obav a odcházet s pocitem, že už tomu trochu rozumějí.
„S ohledem na rychlý vývoj technologie AI chceme tuto důležitou oblast ve světě vědy a technologie našim návštěvníkům představit a poskytnout jim příležitost lépe porozumět tomuto klíčovému tématu, které bude hrát čím dál významnější roli v našich životech,“ vysvětluje Václav Dostál, ředitel science centra IQlandia.
Nově vzniklá stěna umělé inteligence
Čtyři nové exponáty
Miniexpozici tvoří čtyři „exponáty“, jež volně navazují na humanoidního robota Thespiana:
Rozpoznávání tváří — prezentuje možnosti technologie rozpoznávání tváří a její praktické aplikace.
Chat s umělou inteligencí — poskytuje příležitost vyzkoušet si interaktivní možnost komunikace s umělou inteligencí.
Vytvoření obrázku na základě promptů — dává uživatelům možnost experimentovat s tvorbou obrázků na základě psaných pokynů (promptů) a sledovat, jak umělá inteligence reaguje a generuje nový obsah.
Rozpoznávání obrázků — demonstruje principy rozpoznávání obrázků a jejich využití v praxi.
Miniexpozice, kterou najdou návštěvníci v sekci Člověk, je navíc během víkendů a prázdnin rozšířena o tzv. busking, tedy o doplňující aktivity, kterými lektoři oslovují návštěvníky, aby je do práce s AI přímo zapojili.
Zaujmout, ale nezahltit
„Návštěvníci si mohou popovídat s chatbotem jménem Holi, nebo nechat umělou inteligenci rozpoznat, kolik jim je let či jakou mají náladu.“
Podle Jiřího Vraného z ústavu nových technologií a aplikované informatiky Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM) TUL, který se na přípravě nové expozice koncepčně podílel, spočívalo úskalí v její přípravě především ve správné vyváženosti.
„Je určena zejména dětem a mladým lidem. Chceme jim předat nějaké poučení o fungování AI, zaujmout je, ale příliš nezahltit. Věřím, že se to povedlo, a je dobře, že IQlandia tu expozici má. Je vidět, že v posledním desetiletí se podařilo práci na AI prudce akcelerovat a za pár let to bude běžná součást našich životů. Vývoj bude podobný jako u chytrých telefonů — před dvaceti lety jsme si jen stěží mohli představit, že je budeme denně používat s naprostou samozřejmostí,“ říká Jiří Vraný.
Propagaci technických oborů vítá i univerzita
Nová expozice o AI vznikla díky evropskému projektu TechEthos, který je realizován na základě partnerství Libereckého kraje a 39 středních škol. Je zaměřen na podporu rozvoje vzdělávání a inovací v regionu a zabývá se také etickými otázkami v oblasti nových technologií. Takové projekty vítá vedení FM TUL i s ohledem na zaměření svých studijních programů. Podle Jana Koprnického, proděkana FM TUL, univerzita sice nemá samostatný studijní program zaměřený výhradně na AI, ale studenti se s technikami používanými AI seznamují v předmětech zaměřených například na vytěžování informací či strojové učení.
„Principy AI využíváme na fakultě dlouhodobě například při počítačovém zpracování řeči a obrazu, kde tým profesora Jana Nouzy dosahuje významných úspěchů a do kterého jsou zapojováni i studenti. Tým profesora Zbyňka Koldovského objevil nový algoritmus pro tzv. analýzu nezávislých komponent, zapojili jsme se také do mezinárodního výzkumu a vývoje senzitivních robotických systémů spolupracujících s člověkem s využitím výhod aditivní výroby a příkladů by se rozhodně našlo více,“ komentoval používání neuronových sítí a vývoj algoritmů hlubokého učení (deep learning) proděkan Koprnický.
A protože AI již proniká do škol i do firem, je podle něj potřeba nástroje na bázi umělé inteligence srozumitelnou formou představit veřejnosti a tím i vyvracet strach z dosud málo známých technologií. „To, co v IQlandii vidíme a s čím mohou návštěvníci pracovat a komunikovat, jsou virtuální avataři. Dalším krokem je spojit AI s fyzickým robotickým systémem, což by mohla být příští součást této expozice. Nejde jen o humanoidní roboty, o kterých je hodně slyšet. Mohou to být třeba drony a další robotické systémy, kde se AI bude uplatňovat. Tato oblast se mění velmi rychle a rádi budeme s kolegyněmi a kolegy z fakulty mechatroniky u toho, až bude potřeba expozici po čase rozšířit nebo modernizovat,“ říká Jan Koprnický, který se konkrétním aplikacím AI také odborně věnuje a který spolu s ředitelem IQlandie Václavem Dostálem a manažerem pro vědu a vzdělávání Petrem Desenským expozici začátkem března otvírali.
Oblíbené vědecko-zábavní centrum v Liberci letos v březnu oslavilo 10 let od svého otevření a na nezájem si nemůže stěžovat. Jen loni jeho expozice přilákaly 485 000 návštěvníků. „Soustavně hledáme klíčové partnery v oblasti vědy a výzkumu a navazujeme spolupráci s odborníky při přípravě a aktualizaci expozic. Akademická sféra je pro nás významným partnerem a zájem o spolupráci ze strany liberecké univerzity je přínosem,“ řekl při otevření expozice AI Petr Desenský.