Budují nedaleko Vás nové datové centrum? Víte vůbec, k čemu slouží? A jakým způsobem Vám zabezpečuje neustálý přístup k Vašim datům na internetu?
Vzhledem k vývoji v IT světě je dnes již téměř vše připojené k internetu a nároky na sítě se neustále zvyšují. Datová centra v České republice vznikají již mnoho let a jejich množství pořád roste. Tato centra jsou de facto budovy napěchované technikou - servery, kabely, počítače. Pro zajištění jejich správné funkčnosti a bezpečnosti celého objektu existuje mnoho pravidel ohledně konstrukce budovy a zabezpečení. Jedná se samozřejmě o ostrahu objektu, kamerové systémy, elektronické zámky, požární signalizaci, nerozbitná skla a mnoho dalšího, ovšem pro správnou funkci systému je nutné především zabezpečení proti úniku nebo ztrátě dat. Pokud se naskytnou problémy s napájením, může k takovým ztrátám dojít. V rámci zabezpečení jsou tedy velmi důležité záložní zdroje energie, které zajistí nepřetržité připojení k elektrické síti.
Motorgenerátory vs. UPS zdroje
Pro případ delšího výpadku jsou tyto budovy zajištěny motorgenerátory, které jsou schopny převzít napájení poměrně velkých zátěží do několika vteřin. V rámci IT technologií a řídicích systémů je ovšem i takové několikavteřinové přerušení napájení naprosto nepřijatelné. Důležité je tedy zároveň instalovat záložní zdroje UPS, které zajistí okamžitou reakci pro plynulé dodávky elektrického napětí a ideálně tedy poslouží na překlenutí této doby.
S ohledem na citlivost veškerých zařízení pro správu a přenos dat je naprosto kritické, aby nedošlo ke kolísání napětí, které by mohlo ovlivnit jejich funkci a zapříčinit ztrátu dat. Náklady na obnovu serverů mnohonásobně překračují cenu za jejich zabezpečení ve formě UPS záložních systémů.
Online UPS záložní zdroje
Datová centra však nezajišťují služby pouze domácnostem a běžným uživatelům, ale také cloudová úložiště pro státní správu, virtuální asistenty nebo streamovací služby. Pro zajištění co nejhladšího chodu využívají převážně online UPS systémy, konkrétně VFI (voltage and frequency independent), které nejsou závislé na aktuálním napětí v síti, ale mají přesně definované parametry dodávaného proudu do zařízení. K UPS je také možné dodat speciální komunikační rozhraní, díky kterému lze stav zařízení kontrolovat vzdáleně.
Modulární systémy UPS
V případě datových center je také důležité správně nadimenzovat potřebný výkon UPS a kapacitu akumulátorů, aby byla pokryta celá spotřeba všech zařízení po nezbytně dlouhou dobu. Velmi výhodnou se v takových případech jeví volba modulárních systémů UPS, které lze snadno přidáním výkonových modulů a akumulátorů přizpůsobit rostoucím nárokům na výkon nebo dobu zálohy. Moduly lze paralelně připojovat a tím docílit kapacity až 900kVA. Nejčastěji se UPS moduly instalují v konfiguraci N+1 nebo N+2, což znamená UPS vybavená výkonovými moduly pro pokrytí všech zátěží (napájených zařízení) plus jeden nebo dva moduly navíc pro případ selhání některého z nich nebo pro zachování potřebné (požadované) doby zálohy při selhání některého z bateriových modulů.
V České republice najdeme mnoho datových center a zařízení UPS naleznete opravdu v každém z nich.