Výrobní linky i provoz automobilů jsou zdrojem obrovského množství dat, které lze využít ke zvyšování kvality a efektivity výroby, spolehlivosti i rozšiřování služeb ve prospěch zákazníků. Toho si jsou ve Škoda Auto plně vědomi a příležitostí, která jim big data nabízejí, hodlají i maximální možnou měrou využít. Nezapomínají přitom ani na etiku a rizika takového počínání.
Mezi segmenty průmyslu, kde jsou sběr a analýza (big) dat hojně využívány, patří oblast automotive, z níž jsou v přechodu na Průmysl 4.0 jednoznačně nejdál automobilky. Ty si mohou, zejména díky zahraničnímu kapitálu a své velikosti, dovolit skutečně komplexní řešení, pokrývající celý řetězec výroby i distribuce. A nejen to.
Další obrovské porce cenných dat získávají i z vyrobených automobilů, které my – zákazníci – používáme na svých cestách. V rámci digitalizace pak hraje prim zejména Škoda Auto, která postupně ze svých závodů vytváří inteligentní továrny.
„Vnímáme čím dál významnější roli softwaru, schopnost pracovat s informacemi a vytvářet nové obchodní příležitosti. Jakákoliv technologie nebo zařízení, jež nyní ve výrobě a logistice Škoda Auto používáme, pro nás dnes představuje již existující nebo potenciální zdroj dat, která lze navzájem propojit. Tato data lze využít jak při plánování výroby, tak pro její řízení a neustálé zlepšování výrobních procesů,“ říká Robert Stiffel, vedoucího oddělení Digitalizace a Průmyslu 4.0. Významnou roli při tom hrají výrobní IT infrastruktura a nové technologie jako průmyslový internet věcí, cloudová řešení, velká data, business intelligence, strojové učení a umělá inteligence. I proto nyní v automobilce vzniká projekt vybudování nadřazené platformy, která spojí procesy, stroje a IT infrastrukturu.
„Vhodné řešení představuje takzvaný Production Service Bus, což je komunikační platforma, která podporuje systémovou integraci a otevřenou systémovou komunikaci,“ pokračuje a dodává, že dalším krokem bude přechod na cloudová řešení a jednotnou digitální platformu umožňující snížit náklady a propojit koncernové systémy – například realizovat preventivní a prediktivní údržbu napříč všemi výrobními závody.
BUDOUCNOST Í DIGITALIZACE JE CLOUD
„Potravou“ pro všechny stávající i budoucí systémy a zmíněnou platformu jsou zejména data z výroby, z nichž nejdůležitější data je možné zpracovávat téměř v reálném čase. Například v rámci chytré údržby lze získávat informace o stavu výroby a výrobní linky či o alarmech oznamujících zvýšené hodnoty parametrů strojů nebo jejich poruch.
„Aplikace, kterou používáme v lisovně, pracovníkům výroby a údržby detailně zobrazuje jednotlivé části lisovací linky pomocí názorných obrázků komponent, on-line grafů sledovaných hodnot a klíčových veličin. Těmi jsou například spotřeba vzduchu a elektrické energie, průtoků chladicích kapalin, hodnoty lisovacích sil, teploty motorů a další,“ vysvětluje dále Robert Stiffel.
Zcela unikátní projekt pak představuje koncernové řešení již zmíněné průmyslové cloudové platformy Digital Production Platform, vznikající ve spolupráci Volkswagenu a Amazon Web Services. Zmíněná platforma kombinuje sběr a zpracování dat strojů, zařízení a systémů koncernových závodů s cílem zlepšovat jejich výrobní procesy a významně zvýšit produktivitu. Do tohoto programu je intenzivně zapojena také výroba Škodovky prostřednictvím připravovaného pilotního projektu. „Do cloudové platformy se ve vybraném provozu připojí zařízení v rámci celého výrobního toku a posbíraná data se zobrazí pracovníkům výroby v podobě přehledné grafiky na digitálním panelu.“ Data z vlastního života automobilů jsou ukládána do různých datových úložišť podle požadovaného využití.
Získávat lze také data z vozidel, například o nastavení teploty, klimatizace či rádia. „Tato data automobilka vyhodnocuje za účelem optimálního poskytování on-line služeb, přičemž funkce jsou aktivovány pouze na základě uživatelského souhlasu. Vyhodnocení provádíme prakticky v reálném čase,“ doplňuje Christoph Alt, vedoucí oddělení Technologie-Portfolio-Projekty Škoda Auto. Pro zákazníka má sběr takových informací význam například při plánování cesty. Pokud tuto funkci zapne, auto mu doporučí nejlepší cestu. Prozatím však automobilka uchovává téměř všechna data interně, v největším korporátním datovém centru v České republice.
Před nedávnem toto centrum rozšířila tak, že nyní může sloužit nejen jako úložiště, ale také jako výpočetní centrum. Nejčastěji jej využívají lidé z technického vývoje, výroby a logistiky. Kapacita datového centra je k dispozici i pro virtuální realitu, vizualizace a simulace. Pro některé z těchto technologií si Škoda Auto dokonce vyvinula vlastní software.
„V tomto centru plánujeme ukládat i data z vozů připojených přes internet. Nedávno zde proběhla nová instalace HPC [high performance computing – pozn. red.] o výkonu 1,2 PFLOPS [1015 operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu – pozn. red.], výpočetní výkon vodou chlazeného HPC v datovém centru se tak zvýšil na 3,2 PFLOPS. Cílová výpočetní kapacita datového centra je pak 15 PFLOPS,“ prozrazuje dále.
AUTOMOBILKA CHRÁNÍ ZÍSKANÉ INFORMACE I PŘED SEBOU SAMOTNOU
Škoda Auto má tedy k dispozici obrovské množství informací, z nichž však anonymizuje jen část. Výrobní a obecná prodejní data nejsou osobní, a proto mohou zůstat zcela konkrétní. To samé platí pro některé služby zákazníkům, kdy je potřeba znát například lokaci a rychlost vozu. Může jít například o údaje pro navigaci, kontrolu rychlosti, překročení povolené lokace pro auto nebo žádá-li uživatel informace ohledně technického stavu vozidla. Pokud však jde o osobní data, ta jsou anonymizována a uchovávána podle předpisů. Protože sběr (big) dat je obrovské lákadlo a riziko zneužití je značné, musí celý podnik ve všech divizích ctít veškerá pravidla i zákonné regulace. „Důležitým aspektem je také etická rovina. Naše filozofie je taková, že ne vše, co je povoleno (i zákonem), bychom měli při zacházení s daty využívat. A abychom udrželi kontrolu nad takovýmto množstvím dat a eliminovali možné problémy, vyvíjíme pravidla v rámci aktivit Data Governance a Data management. Ve Škoda Auto vzniklo i několik firemních iniciativ zahrnujících všechny výrobní oblasti, IT oblasti i digitální kancelář, které se tím zabývají,“ upozorňuje Christoph Alt.
Data tedy chrání regulace proti možnému zneužití firmou samotnou, proti zneužití třetími osobami pak existuje zabezpečení na několika úrovních, které se navzájem doplňují. Základem jsou pokročilé metody autentizace a autorizace a vysoké požadavky na procesy datového zpracování. K tomu se přidává i to, že ke klíčovým datům má přístup jen minimum lidí, a i u ostatních dat se velmi pečlivě řídí přístup a také se kontroluje fyzický přístup do centra jako takového.
DATA SE RODÍ ZAMĚSTNANCŮM POD RUKAMA
Sběr dat z automobilů v provozu představuje pro Škoda Auto ohromný potenciál, zejména pro poskytnutí co možná nejlepšího servisu pro zákazníky. „Ti dnes vědí, že libovolný chytrý telefon ve správný čas sám zobrazuje počasí, nastavuje budík, navrhuje lepší cestu do práce nebo nabízí relevantní videa. Automobil má v těchto oblastech podobné možnosti,“ pokračuje a uvažuje o budoucnosti. „Propojení s daty ze sociálních sítí by mohlo pomoci i v infotainmentu spolujezdců, případně lépe využívat propojení členů rodiny, týmu nebo komunity, která sdílí daný vůz.“
Velkou příležitost vidí Christoph Alt také ve sběru a analýzách interních dat, zejména pro zvyšování efektivity práce, snižování nákladů, optimalizaci činností, automatizaci či zlepšení rozhodovacího procesu, který bude podložen relevantními údaji.
Typickým příkladem toho, jak reálná výroba generuje data k analýzám, je projekt dProdukce, který byl spuštěn loni na jedné ze dvou linek v závodě Kvasiny. Ten zamezuje chybám a umožňuje rychlý přístup k dokumentaci. Na obrazovce zobrazuje konkrétní pokyny, které zaměstnanec aktivuje pomocí svého pracovního průkazu, přičemž tyto pokyny obsahují pouze informace relevantní pro jeho aktuální úkol. Pomocí textů, 3D zobrazení nebo videonávodů přesně pozná, jak a kde má zapracovat jaký díl. To šetří čas a snižuje riziko chyby na montážní lince. Systém pracuje obousměrně a umožňuje zaměstnancům, aby informace nejenom četli, ale aby například zadávali i změny. Všechny údaje k příslušnému výrobnímu kroku systém automaticky uloží.
Digitálně na montážní lince probíhá také dokumentace kontroly kvality. „Doposud zaměstnanci zaznamenávali všechny potřebné dodatečné práce do formuláře, který byl umístěn ve voze. K tomu museli ve velmi krátkém čase najít a vyplnit určitá pole doprovodného dokumentu. Nový interaktivní způsob zadávání výrobních dat tento proces usnadňuje a urychluje, protože nyní výstupní kontroloři kliknou na příslušné body na dotykové obrazovce, odkud se tak přenesou přímo do systému,“ vysvětluje na závěr Martina Gillichová, tisková mluvčí Škoda Auto, s tím, že jen pro dProdukci vyvinula automobilka tři nové systémy, implementovala 17 nových rozhraní ke stávajícím systémům, konfigurovala 3 907 pracovních kroků a vyškolila 900 zaměstnanců montáže na zacházení s digitálními pomocníky.