Ukrajina zpřístupnila velín černobylského reaktoru IV, epicentra nejhorší jaderné katastrofy v historii. Je to jeden z důležitých milníků plánu nové éry využití nejznámější jaderné elektrárny na světě.
Nejvýznamnějším „průmyslem“ v oblasti by se měla stát turistika. Její důležitost rostla v posledních letech ostatně již tak. Za posledních pět let se totiž počet návštěvníků zvětšil řádově. V roce 2014 jich bylo 8 000, v roce 2016 přes 36 000, v roce 2017 přes 49 000 a v roce 2018 více než 63 000. Za rok 2019 by se měl snad počet návštěvníků zvýšit na zhruba 100 000.
Mimochodem, seriál „Černobyl“ zvýšil i počet turistů do Litvy na jadernou elektrárnu Ignalina, kde jsou také uzavřené bloky RBMK. Právě tato elektrárna a blízké městské čtvrti byly využity k natáčení seriálu HBO. Dnes se elektrárna využívá k turistickým účelům.
V Černobylské oblasti jsou plány ještě ambicióznější. V současné době se zvyšuje počet kontrolních stanovišť pro vstup na uzavřená území. Postupně se otevírají nové oficiální turistické trasy, které umožňují bezpečně navštívit řadu symbolických a známých míst v zasažené oblasti. Za příklad může sloužit otevření čtyř tras v září 2018. Jde o cesty zaměřené dominantně na poznávání opuštěných míst spojených s havárií a s historií regionu.
Poslední zářijový týden se v Černobylu pro návštěvníky otevřela další trasa. Jedná se kilometr dlouhou chodbu zlatě zbarveného hliníku. Ta vede do reaktoru IV a díky ní se zpřístupnila kontrolní místnost, která se nachází pod novým ochranným poklopem, mimo starý sarkofág. Většina zařízení byla během vyšetřování po nehodě z velínu odstraněna, ale k vidění podle redaktora Telegraphu, který byl na místě, zůstaly rezavé panely s řadami tlačítek a displejů.
Postupně se však dá očekávat, že bude růst význam tras zaměřených na poznávání krásné divoké přírody v těchto oblastech. Tímto směrem se ubírá i příprava vodních turistických cest, které využijí řeky Pripjať a Už. Pro všechny nové cesty je zajištěna kontrola radiační bezpečnosti a potřebná infrastruktura včetně nových kontrolních vstupů. Došlo také k umístění dozimetrů na hraniční přechody Ukrajiny s Ruskem a Moldávií, které zabrání vynášení kontaminovaných předmětů z Černobylu.
OBLOUK, ZÁSADNÍ ZMĚNA
Klíčovým momentem v otevírání Černobylu je dokončení nového sarkofágu, který se označuje jako Oblouk (Arc). Kvůli silné radioaktivitě v daném místě se budoval mimo starý sarkofág zakrývající zničený reaktor. I tak se staveniště intenzivně dekontaminovalo, aby se vytvořily dozimetricky přijatelné podmínky pro pracovníky. Zahrnovalo to vybagrování zeminy až do hloubky několika metrů a odstranění kontaminovaných konstrukcí, které se sem dostaly v průběhu havárie i následné likvidace jejích následků.
Po dokončení se celá stavba přesunula po kolejích nad starý, dnes již notně děravý sarkofág. Výška 108 m, délka 162 m, šířka 257 m a hmotnost přes 36 000 t (i s vnitřním vybavením) vytváří z nového sarkofágu největší pohyblivou konstrukci na souši.
V lednu 2019 dostal sarkofág povolení k provozu od jaderného dozoru Ukrajiny. Po zprovoznění a otestování vnitřního zařízení proběhla komplexní zkouška trvající 72 hodin. Pracovalo se při ní s maketami konstrukcí a trosek, aby se mimo jiné ověřila kvalifikace a způsobilost personálu. Od té doby probíhá roční zkušební provoz zařízení. Už v jeho rámci by měly být zahájeny práce na demontáži části starého sarkofágu, která je vlivem stáří a povětrnostních podmínek staticky nestabilní. Likvidace prvních nestabilních částí starého sarkofágu by měla být dokončena v roce 2023. Ale harmonogram se jistě může měnit, jde přece jen o ojedinělý projekt.
Poté se bude postupně likvidovat celý starý sarkofág a posléze i zničená elektrárna se zbytky roztavené aktivní zóny. Materiál se roztřídí podle aktivity, zpracuje, uloží do kontejnerů a převeze na úložiště. Ovšem tyto práce budou trvat desetiletí. Snad na to bude dostatek času, nový sarkofág má ovšem minimální životnost sto let.
ZBYTEK ELEKTRÁRNY
Ostatní tři bloky se likvidaci samozřejmě výrazně blíží. Jsou vyřazeny z provozu, a mezi lety 2010 a 2015 tři „nevybuchlé“ reaktory opustilo všechno palivo. V současnosti probíhá další fáze, při které se odstraňují další části. Největší problém jsou samozřejmě ozářené, radioaktivní komponenty. Například na konci roku 2018 tak byl z prvního reaktoru vytažen první takzvaný technologický kanál, kterým se z reaktoru odvádělo teplo a ve kterém bylo umístěno palivo v podobě svazků dlouhých kovových tyčí s kousky paliva uvnitř.
I to je úkol na dlouhé roky. V aktivní zóně existuje u jednotlivých reaktorů v Černobylu od 1 661 do 1 693 těchto kanálů a také 227 kanálů pro řídicí a havarijní tyče. Všechny se postupně vytáhnou, rozkouskují a uloží do speciálních kontejnerů. Tato etapa by měla probíhat až do roku 2028. Pak se vyřazované tři bloky zakonzervují až do roku 2045, než dostatečně poklesne radioaktivita jejich vnitřních částí. Následně by do roku 2064 měly být bloky úplně zlikvidovány.