Španělsko se v poslední době potýká s masivním převisem nabídky stavby nových obnovitelných zdrojů (OZE) nad technickými možnostmi sítě. Tamní provozovatel přenosové sítě Red Electrica de España čelí především v posledních několika měsících takovému náporu velkého objemu nových projektů, že většinu z nich musí odmítat vzhledem k nedostatku přenosové kapacity.
Provozovatel sítě ve vyjádření uvedl, že k letošnímu 30. červnu musel odmítnout žádosti projektů o celkovém instalovaném výkonu 26,3 GW. Většina z těchto projektů připadá na nové, levné fotovoltaické projekty, celkem 20,5 GW, menší část pak na větrné elektrárny.
Abychom uvedli tyto údaje do souvislostí: Španělsko má v současné době zhruba 28,5 GW instalovaného výkonu v těchto dvou druzích OZE. Výrazně vyšší zastoupení mají větrné zdroje, jejichž celkový instalovaný výkon přesahuje 23 GW. Svou roli v tom hrají i špatné zkušenosti země s rozvojem fotovoltaiky na konci první dekády 21. století, zhruba tedy v době našeho nechvalně známého solárního boomu. Vedly k zavedení daní za připojení fotovoltaiky do sítě, která byla zrušena až v dubnu letošního roku.
Výkon OZE ve Španělsku by ale v příštích letech měl růst raketovým tempem. Jasně to ukazuje fakt, že povolení k připojení a provozu získaly zatím nedokončené projekty o celkovém instalovaném výkonu 62,9 GW. V této generaci španělských OZE vzhledem k místním klimatickým podmínkám podle očekávání celkem jasně dominují fotovoltaické zdroje. Ty si „zarezervovaly“ výkon celkem zhruba 43,5 GW.
Rychlý rozvoj je vidět i na datech o stavu uzlů na napěťové hladině 400 kV. Podle provozovatele soustavy jsou více než dvě třetiny, přesně 77 uzlů ze 110, na plné kapacitě. Část z této kapacity je samozřejmě zabrána pouze virtuálně, protože připadá na nedokončené projekty. V některých oblastech, zvláště v těch s nejvhodnějšími podmínky pro provoz FVE, není k dispozici žádná volná kapacita pro tento typ projektů již od června 2019.
Země tak podle všeho velmi rychle překoná plánované cíle na zavádění obnovitelných zdrojů, minimálně ve fotovoltaice. V roce 2030 měl podle dnešních plánů instalovaný výkon FVE činit alespoň 23,4 GW, v roce 2030 36,9 GW. Obě hodnoty by se teoreticky mohlo podařit překonat během několika příštích let.