Přepravní společnost DHL Express se dohodla na nákupu 12 elektrických nákladních letadel Alice od společnosti Eviation. Celý tucet by měl sloužit v pro dopravu ve Spojených státech.
Společnost Eviation očekává, že v roce 2024 dodá společnosti DHL Express nákladní letadla s nulovými emisemi. Letadla Alice, na něž se kontrakt vztahuje, ovšem ještě nikdy nebyla ve vzduchu. První let by se měl uskutečnit v letošním roce.
Elektrické letadlo Alice se má dodávat jak v nákladní verzi, tak i verzi pro přepravu osob. K ovládání stroje stačí jeden pilot, nosnost dosahuje poměrně skromných 1 200 kg. Doba nabíjení na jednu letovou hodinu činí přibližně 30 minut. Maximální dolet je 815 km. Alice lze používat v jakémkoli z prostředí, v nichž v současnosti operují letadla s pístovými a turbínovými motory.
Elektromotory stroje mají být spolehlivé, nenáročné na údržbu a díky nižšímu počtu pohyblivých částí by měly mít i velmi nízké náklady na provoz. Výrobce tvrdí, že budou v tomto ohledu levnější než běžné spalovací letecké motory (bez ohledu na cenu spotřebovaného paliva).
Elektrické stroje mají ovšem zatím jasná omezení vyplývající především z parametrů dnešních baterií. Vzhledem k jejich kapacitě se hodí výhradně na kratší trasy. Stroj by měl být navržen tak, aby jej bylo možné dobíjet během nakládky a vykládky zboží, což přispěje ke zkrácení prostojů na ploše.
BEZEMISNÍ CÍLE
Pro DHL je předběžná objednávka dobrou příležitostí pro zdůraznění jejích snah o ekologicky odpovědnou společnost: „Pevně věříme v bezemisní budoucnost logistiky,“ uvedl v oznámení o nákupu John Pearson, generální ředitel společnosti DHL Express. „Proto dbáme na to, aby všechny investice přispívaly ke snižování emisí oxidu uhličitého.“
„Rozložíme je mezi západní a východní pobřeží. Tato elektrická letadla Eviation nahradí některá naše současná menší letadla, která v těchto oblastech používáme,“ doplnil Mike Parra, generální ředitel DHL Express Americas, pro CNBC.
Pro dodavatele, tj. start-up Eviation, jde naopak o příležitost vybudovat si jméno a ukázat, že na konceptu elektrických létajících strojů něco je: „Od svého vzniku jsme si vytyčili smělý cíl: změnit letecký průmysl a zahájit éru elektrických letadel,“ řekl v souvislosti s oznámením objednávky Omer Bar-Yohay, generální ředitel Eviation. „Naše spolupráce s průkopníky v oblasti udržitelné nákladní dopravy, jako je společnost DHL, ukazuje, že éra elektrického letectví již nastala. Dnešní oznámení je důležitým milníkem v našem plánu na revoluci v létání po celém světě.“
Eviation přesně na podobné zákazníky údajně cílila: „Společnost DHL pro nás představuje zákazníka téměř ideálního,“ řekl zakladatel a generální ředitel společnosti Eviation Omer Bar-Yohay. „K přepravě zásilek dnes používají letadla podobné velikosti. […] Navrhli jsme Alici tak, aby vyhovovala stávajícím obchodním modelům, aby vyhovovala stávajícím letištím a aby skutečně fungovala v rámci sítě provozovatele.“
PEVNÁ KŘÍDLA JSOU NEJJEDNODUŠŠÍ
Jiné přepravní společnosti, jako například UPS, zvažují využití elektrických letadel s kolmým vzletem a přistáním (v letectví se jim říká anglickou zkratkou VTOL, pod kterou si ovšem můžete představit jednoduše opravdu velké drony). Eviation však věří, že konvenční letadla jsou pro nákladní dopravu nejlepší volbou.
„Stavíme letadla s pevnými křídly, protože můžeme přepravit více, můžeme létat dále a rychleji, zapadá to do stávajícího regulačního prostředí. Nemusíme čekat na změnu předpisů v letectví. Musíme je jen postavit,“ vysvětil filozofii firmy Bar-Yohay. „Myslím na letadla s pevným křídlem podobné velikosti, jako je to naše, a další [elektrické] stroje, o kterých se dnes mluví.“
Skupina DHL bude do roku 2030 investovat celkem 7 miliard eur do snížení emisí CO2, zejména do elektrických vozidel pro doručování na poslední míli, alternativních paliv pro letadla a klimaticky neutrálních budov. Do roku 2050 se chce stát společností s nulovými emisemi.