Rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o regulovaných cenách energií v příštím roce je podle analytiků pozitivní zprávou pro domácnosti, ale špatnou pro další rozvoj energetické soustavy v Česku. Poukazují na potřebu rozsáhlých investic do rozvoje a zabezpečení sítí.
Velká část domácností sice díky regulaci cen sice v příštím roce proti letošku na energiích ušetří, připravované výdaje na investice se ale o to výrazněji promítnou do nárůstu regulovaných cen v příštích letech. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK. Někteří z nich upozornili na blížící se volby a jejich možný vliv na rozhodování státu.
Připomeňme, že domácnosti od ledna nečeká v podstatě žádná změna. Energetický regulační úřad potvrdil, že regulovaná složka, která tvoří přes 45 % koncové ceny elektřiny, meziročně vzroste, ale ne o tolik jako v roce 2024.
ERÚ regulovaná složka elektřiny pro domácnosti vzroste v průměru o 1,4 % a u plynu o 8,6 %. Meziročně se v celorepublikovém průměru změní o 1,4 %. U distribuční sazby D57d, kterou využívají domácnosti, jež elektřinou topí nebo mají tepelné čerpadlo, regulovaná složka dokonce zlevní.
Velkým odběratelům energií, tedy zejména průmyslovým firmám, stoupne regulovaná část ceny zhruba o 30 Kč za MWh, naopak regulovaná část elektřiny mírně zlevní.
Koncové ceny energií však podle ERÚ v příštím roce v průměru klesnou. Elektřina pro průměrnou domácnost podle jeho odhadu meziročně zlevní o 10,1 %, plyn o 8,5 %.
Průměrná domácnost bez fixace by tak oproti letošku měla ušetřit tisíce korun za rok.
A co budoucnost
„Cenové rozhodnutí ERÚ je dobrou zprávou pro odběratele, voliče a špatnou zprávou pro udržitelnost rozvoje distribuce elektřiny,“ uvedl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.
Upozornil na velký růst požadavků na připojování mikrozdrojů, nových odběrů a na instalaci chytrého měření v distribuci elektřiny. „Distribuce elektřiny je již nyní v celku výrazně podfinancovaná a toto cenové rozhodnutí k tomu dále přispívá. O co méně nyní porostou regulované ceny, o to výraznější bude skok, až to bude už provozně neudržitelné. Cenové rozhodnutí hodnotím v oblasti plynu jako přiměřené, v oblasti elektřiny jako nedostatečné,“ řekl Macenauer.
Analytik XTB Jiří Tyleček vnímá pohyb regulované složky cen energií trochu v předvolebním duchu. „Prudký růst minulého roku se neopakuje, ale to neznamená, že se snižují nároky na nutné investice v souvislosti s přechodem energetiky na obnovitelné zdroje,“ řekl. Potřeba investic do sítí a ztráta tranzitních poplatků v případě plynu podle něj povede v příštích letech k citelnému nárůstu regulovaných poplatků. „Jiná varianta neexistuje. Z politických důvodů může být sice tento nárůst utlumen, ovšem tento scénář by vedl k nedostatečným investicím a v konečném důsledku tak k nižší stabilitě a spolehlivosti sítě,“ podotkl Tyleček. Připustil, že pro velkou část domácností opravdu energie v příštím roce zlevní.
Analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor upozornil, že příští rok je poslední v rámci stávajícího regulačního období. „Pravidla regulace pro léta 2026 až 2030 se teprve dolaďují. Už teď je ale jasné, že nyní stanovené regulované ceny by neumožnily nezbytný rozvoj soustavy a vedly by k podfinancování a omezení investic. Očekávám proto v dalších letech nutné navýšení,“ uvedl.
Lukáš Kaňok, šéf sekce Energo, společnosti Kalkulátor.cz upozornil, že v průměru ceny energií v příštím roce klesnou, zlevňování se ovšem nebude týkat všech zákazníků. „Pokud se vám cena elektřiny nebo plynu sama nesnížila, pak příští rok zaplatíte víc. Poplatky jsou totiž vyšší než v letošním roce,“ řekl. Snížení cen se tak podle něj bude týkat klientů se smlouvou na dobu neurčitou. „A to pak znamená, že i přes snižování ceny stále platíte výrazně více, než je nutné. A trochu mě mrzí, že na to nikdo neupozorňuje,“ dodal Kaňok.
Podle Petra Štajnera ze společnosti Greenbuddies je oznámení ERÚ v souladu s očekáváním. Připomněl, že většina dodavatelů letos několikrát zlevňovala, což se projeví v konečných výdajích odběratelů.