Plovoucí větrné elektrárny, které by mohly výrazně přispět k rozšíření větrného parku a posílení výroby energie z obnovitelných zdrojů, zatím stále ještě nejsou dostatečně konkurenceschopné.
Jedním z velkých problémů větrných elektráren je nedostatek místa. Například v poměrně hustě osídlené Evropě je dnes už těžké najít nové lokality, kde by neplatila nějaká omezení ohledně stavby těchto zdrojů nebo kde by se setkali s pochopením u místních obyvatel. Logickým řešením je rozšíření stavby na vodní plochy, kde tyto zdroje nejen méně vadí, ale navíc tu panují i stabilnější větrné podmínky. Elektrárny tak bývají lépe využity a produkují větší množství energie.
Standardem jsou dnes ukotvené turbíny, které jsou vhodné pouze do mělkých vod. Navíc vyžadují poměrně složitou konstrukci a velké množství materiálu, což komplikuje jejich výstavbu a zvyšuje cenu. Potenciál do hlubších vod by měly plovoucí větrné elektrárny, které by ke dnu nebyly upevněny pevnou konstrukcí, ale pouze zakotvením.
Technologie se však rozvíjí jen pomalu. Hlavní důvod je ekonomický: plovoucí elektrárny jsou zatím i tak vůči konvenčním fixním instalacím v mělkých vodách nákladnější. Situace se přitom podle znalců z oboru mění jen pomalu. Podle šéfa společnosti Equinor France Renewables zatím ceny plovoucích elektráren klesají jen nepatrně. Konkurenceschopné s fixními instalacemi budou zřejmě nejdřív za 10 let.
O co jde
Ekonomika plovoucích větrných farem značně závisí na velikosti turbín. Oproti konvenčním offshore větrným elektrárnám vyžadují plovoucí konstrukci, která zvyšuje náklady. Výkonnější turbíny tak umožňují tyto náklady rozpustit do většího objemu výroby.
Zatím však nejsou k dispozici výkonnější turbíny, než se používají pro fixní instalace. Podle Alexise Darquina, ředitele Equinor France Renewables, omezená nabídka komponent přináší developerům větrných farem starosti. Ti totiž potřebují odhady vývoje technologií a nákladů alespoň na pět let, aby mohli vytvořit rozumný business plán.
„Všichni vyrábějí komponenty pro 15MW turbíny v relativně mělkých vodách místo toho, aby vyvíjeli 20MW turbíny potřebné pro plovoucí farmy,“ řekl Alexis Darquin během konference pořádané společností Montel.
Společnost Siemens podle Darquina už sice začala 20MW turbínu testovat, je však zatím navržena jen pro fixní instalace a její adaptace pro možné umístění na moři tak chvíli potrvá. Ani tak ale situace podle něj není plovoucím elektrárnám nakloněna, jelikož bude na trhu chybět konkurence mezi dodavateli.
„Původně jsme očekávali, že se ceny fixních a plovoucích větrných elektráren srovnají do roku 2035, kdy jsme předpokládali, že na celém světě bude nainstalován 1 GW plovoucích elektráren, teď si však myslíme, že to bude až roku 2040, ne-li později,“ dodal Darquin s tím, že zatím bylo zprovozněno pouhých 300 MW výkonu.