I v Česku máme firmy, které stály u zrodu oboru ve světě. Jednou z nich je příbramský ZAT, který vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy pro energetiku a průmysl. Před 55 lety spoluzakládal obor automatizace ve světě. „Firma pro svůj růst potřebuje neustálé inovace a investice do vývoje, a to i v době, kdy se jí ekonomicky nedaří,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva. A inovace jsou tématem našeho rozhovoru.
Jakou inovaci považujete ve vaší společnosti za posledních pět let za nejzásadnější?
Pro nás jsou stěžejní inovace, a tudíž i investice do vývoje vlastního řídicího systému. V roce 2011 jsme uvedli na trh už čtvrtou generaci našeho řídicího systému SandRA, což je zkratka Safe and Reliable Automation. Na jeho vývoji pracovali naši projektanti a vývojáři více jak pět let. Jde o velmi sofistikovaný řídicí systém s důrazem na bezpečnost, bezporuchovost a dlouhou životnost technologie s délkou provozu 15 až 20 let. Do jeho vývoje investujeme ročně okolo 40 mil. korun.
Inovace nakupujete, nebo je řešíte vlastním vývojovým týmem?
Investice do nových produktů jsou hybnou silou naší firmy. Pro jejich vývoj a inovace máme v Příbrami vytvořeno kvalitní vývojové zázemí. To nás také řadí mezi pět firem v EU, které vyvíjejí a dodávají vlastní řídicí systém do primárního okruhu jaderných elektráren. Zaměřujeme se na obory jaderné, tepelné a vodní energetiky, plynárenství a drážních systémů. Naší strategií je oslovovat trh s novými produkty a rozvíjet vlastní know-how.
Jaký je poměr inovací produktů a výrobních technologií?
To nelze takto specifikovat. Vývoj našeho řídicího systému jde ruku v ruce s investicemi do výrobních technologií. O investicích do vývoje produktů jsem už hovořil, do výrobních technologií a zázemí šlo za posledních deset let půl miliardy korun. Areály v Příbrami a v Plzni tak máme připraveny na dalších 30 let provozu.
Kolik procent vaší produkce vyvážíte?
Ještě před pěti lety byl poměr obrácený, na export šlo 30 %, v současné době je to 70 % naší produkce. Po uvedení nové generace řídicího systému SandRA na trh nás příjemně překvapil velký zájem zahraničních firem, většina zakázek v současné době směřuje mimo naše území na trh EU i mimo něj. Úspěchem našich řídicích systémů na zahraničních trzích jsme také překonali ekonomickou recesi, kterou prochází lokální energetický trh a na kterou doplatila řada českých firem. Například fiskální rok 2016 patřil mezi nejúspěšnější roky v historii naší firmy.
Jakým způsobem spolupracujete na inovacích s vysokými školami?
S technickými vysokými školami spolupracujeme na inovacích jaderných technologií dlouhodobě, například projekt CANUT Západočeské univerzity v Plzni kofinancujeme částkou 16 mil. korun. Co nás však v otázce odborného školství především trápí, je počet a úroveň technicky zdatných absolventů, které v současné době produkuje naše školství. Studovat humanitní obory je v současné době in, ale technologie jsou to, co rozvíjí a posunuje naši společnost dále. Proto se snažíme vysokým, ale i středním školám pomáhat při vzdělávání jejich studentů. Například letos v září jsme Elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni poskytli dar ve výši 600 tisíc korun. Vybavili jsme laboratoř na Katedře aplikované elektroniky a telekomunikací naším řídicím systémem SandRA, na kterém se budou studenti učit implementovat algoritmy v reálném prostředí. A výsledky jsou slibné, podle ředitele technického rozvoje se mohou někteří studenti i zapojit do inovativního procesu vývoje našich aplikací. Na univerzitu také dlouhodobě dochází náš pracovník přednášet.