Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět na základě současného tendru na jejich budování. Na konferenci Česko na křižovatce II v Praze to v druhém červnovém týdnu řekl premiér Petr Fiala.
V současném českém tendru podaly francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP nabídky na výstavbu jednoho až čtyř jaderných bloků. Minimálně jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky v tendru podaly obě firmy na konci dubna, nyní jejich posouzení dokončila energetická společnost ČEZ. Státní firma nabídky i s vlastním doporučením vládě předala ke 14. červnu.
Fiala označil jaderný tendr za projekt století. Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu 9 TWh elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby. Vláda ale vyzvala uchazeče o zakázku o podání závazných nabídek až na čtyři bloky, což by podle kabinetu mohlo přinést úspory nákladů na jeden blok až 25 %.
„Aktuálně vyhodnocujeme, zda tendr rozšířit i na další bloky, kolik jich budeme stavět. Jasno budeme mít do konce srpna,“ řekl premiér. Se spuštěním prvního z vysoutěžených reaktorů stát podle současných odhadů počítá v Dukovanech v roce 2036.
V energetice je podle Fialy také střednědobý problém s ukončením využívání uhlí. „Je jedno, kdo si o tom co myslí, důležitá jsou čísla. Těžba se postupně přestává vyplácet prakticky ve všech lokalitách,“ řekl.
Výkon současných uhelných elektráren by proto měly nahradit paroplynové. Jejich výstavbu by měla urychlit novela energetického zákona, Ministerstvo průmyslu a obchodu ji podle Fialy představí v nejbližších týdnech. „Musí na tom pracovat rychle, abychom se zas nedostali do energetické závislosti na někom,“ řekl premiér.
Doplňme přitom, že například Státní energetické koncepce (kterou se ovšem český stát řídí jen velmi volně) i další vyjádření představitelů vlády naznačují, že počet vysoutěžených reaktorů by mohl být spíše vyšší. Například ministr průmyslu Jozef Síkela se nechal před několika týdny slyšet, že jádro by mělo do budoucna tvořit až 60 % energetického mixu ČR místo dnešních necelých 40 %.
Za základní zdroje energie do budoucna považuje Síkela obnovitelné zdroje, protože jsou nejlevnější, jádro by pak mělo tvořit hlavní a stabilní zdroj. Klíčovým médiem, které nás k tomuto budoucímu mixu převede, má být podle Síkely plyn.