Společnost Panasonic začne v příštím roce vyrábět ve velkém nový typ článků pro elektromobilitu, typ 4680. Umožní uložit do stejného objemu více energie. Díky řadě inovací by však především měly být znatelně levnější.
Panasonic začal na žádost společnosti Tesla vyvíjet nové bateriové články 4680. Americká „elektromobilka“ uvádí, že její současná vlajková loď, Model S, má dojezd na jedno nabití přibližně 650 km. S novou baterií by se tak dojezd mohl zvýšit přibližně na 750 km.
Pro budoucnost elektromobility představují nové akumulátory další významný posun, přestože v případě elektromobility nejde ani tak o rekordní dojezd. Například Mercedes-Benz plánuje v letošním roce zahájit sériovou výrobu nového modelu, který na jedno nabití ujede tisíc kilometrů. Využívat by měl baterii vyrobenou čínskou společností CATL. Celosvětový závod ve vývoji bezpečnějších, levnějších baterií s dlouhou životností prostě nabírá na obrátkách.
Velkou výhodou nového typu 4680 by ovšem měla být cena, o kterou jde dnes v případě elektromobilů především. Vzhledem k vysoké účinnosti bude výroba těchto nových baterií z pohledu kapacity o 10 až 20 % levnější než u starších verzí.
Jak to v případě Tesly bývá, název článku je odvozen od jeho rozměru. První generace článků Tesly se tak nazývala 18650, protože měla rozměry 18 na 65 mm (tužkové baterie AA mají 14,9 na 50 mm, tyto první baterie Tesly tedy nebyly o mnoho větší). Pak přišel typ 2170 (21 na 70 mm), který měl zhruba o polovinu větší objem. Přechod na články 4680, které už mají cca pětkrát vyšší kapacitu než původní články 18650, oznámila Tesla v září 2020.
NOVÝ ZÁVOD
Společnost Panasonic podle informací serveru Asia Nikkei, který s informací přišel jako první, rozšiřuje svůj závod v prefektuře Wakayama (region Kansai v Japonsku). Instaluje v něm nové zařízení pro hromadnou výrobu nových článků. Celková investice činí zhruba 700 milionů dolarů, tedy nějakých 15 miliard korun. O roční výrobní kapacitě továrny se stále jedná, ale očekává se, že bude činit přibližně 10 GW ročně, což je zhruba 100 000 až 150 000 elektromobilů podle typu a kapacity baterie. Společnost již dnes provozuje několik závodů na výrobu baterií pro elektromobily v Japonsku a USA. Je dlouhodobým partnerem společnosti Tesla, i když se původně velmi těsná spolupráce postupně rozvolnila. Nový závod by představoval zhruba pětinu celkové roční výrobní kapacity Panasonicu.
Vzhledem k tomu, jak ohromný zájem o baterie se v příštích letech očekává, to není mnoho. Dá se tedy očekávat, že pokud se osvědčí, na nový standard budou postupně přecházet další a další výrobní závody společnosti. Ta má v plánu rozšířit masovou výrobu v závodech v USA nebo v dalších zemích. Japonská firma plánuje částečné zahájení provozu v letošním roce, aby zvládla všechny potřebné postupy spolehlivě a efektivně ještě před zahájením masové výroby v příštím roce.
Díky poptávce společnosti Tesla míval Panasonic lví podíl na trhu s bateriemi pro elektromobily. Společnosti CATL a LG Chem však v roce 2019 začaly dodávat baterie do závodu Tesla v Číně, čímž podíl Panasonicu na trhu poklesl, ale po uvedení nového článku na trh by mohl opět významně vzrůst. Nový článek je také ilustrativním příkladem obecnějšího trendu. Nejsilnějším faktorem v dosavadním velmi rychlém zlevňování lithiových baterií byly totiž úspěšné investice do výzkumu a vývoje. Jejich přínos byl větší než úspory z rozsahu — tedy úspory dané tím, že se baterie začaly vyrábět skutečně ve velkém v optimalizovaných závodech (úspory z rozsahu však přispěly ke snížení cen druhým největším dílem). Takový je alespoň závěr analýzy vydané nedávno v odborném časopise Energy and Environmental Science.
Články 4680 by měly mít hned několik změn v konstrukci, včetně lepšího tepelného managementu, sníženého obsahu vzácných kovů, jako je kobalt, a naopak zvýšení obsahu křemíku v anodě, které by se mělo odrazit na zvýšení kapacity.