Pilotní projekt v německém BadHersfeldu nabídl obyvatelům nastavit pouliční osvětlení podle jejich osobních preferencí. Především však ukázal, jak úsporné může být „chytré“ osvětlení.
Chtěli byste si ztlumit před spaním lampu, která stojí na ulici před vaším domem? Nebo si naopak trochu „přisvítit“ při večerní procházce? Tak o tom si nechejte zatím jenom zdát — nebo se přestěhuje do německého BadHersfeldu ve spolkové zemi Hesensko ve středním Německu.
Město tuto možnost nabídlo obyvatelům v rámci projektu, za kterým stojí společnost [ui!] Urban Lighting Innovations spolu s Deutsche Bank a Microsoftem. Jeho cílem je pro lázeňské město s 30 tisíci obyvateli vyvinout a v praxi vyzkoušet pokročilý systém inteligentního pouličního osvětlení. Starosta Thomas Fehling uvedl, že město dostává stále komplexnější požadavky na provoz pouličního osvětlení. Nové — a často protichůdné — požadavky mohou souviset s počasím, bezpečností dopravy, ochranou (proti) hmyzu, světelným znečištěním a snižováním spotřeby energie.
„Uvědomili jsme si, že je třeba vnímat každý jednotlivý sloup veřejného osvětlení jako individuálně řízenou a optimalizovanou jednotku,“ řekl starosta BadHersfeldu pro server CitiesToday. „To znamená, že každé svítidlo musí být řízeno individuálně.“
Po workshopech město také dospělo k závěru, že potřebuje algoritmus strojového učení v reálném čase, aby se každé svítidlo samo optimalizovalo a zohledňovalo všechny požadavky a údaje. Třetím požadavkem bylo zohlednit také preference obyvatel.
V rámci pilotního projektu dostalo 154 pouličních svítidel doslova nové vybavení: LE diody, senzory a „inteligentní“ jednotky řídící jas, teplotu a rozložení osvětlení na základě faktorů, jako je doprava, okolní světlo a povětrnostní podmínky. Jak asi uhodnete, jde o systémy postavené na principu neuronových sítí a hlubokého učení.
Než si představíme možnosti systémů trochu podrobněji, řekněme, že zkouška dopadla dobře. Na základě jejích výsledků plánuje BadHersfeld vypsat výběrové řízení na modernizaci zbývajících 2 000 pouličních lamp. „Z mého pohledu se jedná o skutečně mimořádný projekt a jeho výsledky jsou fenomenální,“ okomentoval ho Fehling.
INDIVIDUÁLNÍ OSVĚTLENÍ
V rámci projektu byla vytvořena aplikace, která lidem umožňuje přizpůsobit pouliční osvětlení jejich potřebám. Mohlo by se zdát, že jde o dokonalý recept, jak na ulicích vyvolat „světelný chaos“,jinak řečeno, že se najde dost zlomyslných či škodolibých uživatelů nebo sousedů, kteří si dělají naschvály, aby to znepříjemnilo život všem okolo. Systém ovšem obsahuje funkci, která by měla zneužívání chytrého osvětlení omezit na minimum. Během ověřovacího provozu individuální nastavení svítidla trvalo vždy maximálně 10 minut, po jejich uplynutí se systém vrátil k optimalizovanému nastavení. Možnosti individuálně si nastavovat osvětlení tak využíval jen malý počet lidí, ale Fehling v něm vidí potenciál do budoucna, až se funkce rozšíří na celé město. Říká, že lidé by mohli mít v aplikaci „osobní světelný profil“, který by se dal použít i jako navigační systém, světla by v noci nebo brzy ráno například zesilovala během průchodu parkem.
„Sbíráme reakce obyvatel, testujeme a už jsme se toho hodně naučili,“ řekl a pokračoval: „Asi ne za rok nebo dva, ale za pět nebo deset let by mohlo být normální, že budete mít svůj osobní světelný profil. A když půjdete městem, pouliční osvětlení ho bude respektovat. Proč ne? Jestli je to opravdu nutné, to nevím, ale mohla by to být služba pro zlepšení kvality života našich občanů. Máme technologii, můžeme tuto službu poskytovat. Pokud se vám to líbí, používejte ji, a pokud ne, také dobře.“
VÝSLEDKY
[ui!] a město spolupracovaly s Technickou univerzitou v Berlíně na definování měření a parametrů pro nastavení pouličního osvětlení, včetně výpočtu rozložení světla a přizpůsobení jasu pro různé podmínky na silnici. Teplota světla se také přizpůsobuje požadavkům na ochranu hmyzu, pro který může být pouliční osvětlení velmi matoucí.
„Když se jednou systémy nastaví, už se většinou spouštějí automaticky,“ řekl Matthias Weis, generální ředitel společnosti [ui!]. „Jakmile získáte více dat a zkušeností, může dojít k dalšímu zdokonalování a optimalizaci.“
Výsledky pilotního projektu, které analyzovala kromě jiných i berlínská Technická univerzita, ukázaly, že inteligentní osvětlení dokázalo snížit spotřebu energie téměř o 80 %. Úspor bylo mimo jiné dosaženo tím, že světla se naučila omezovat jas v době, kdy byly vozovky a chodníky mokré.
„Řadu prvků, které se v tomto pilotním projektu vyzkoušely, nikdo předtím nezkoušel, alespoň ne zde v Evropě,“ řekl Weis.