Německo i v situaci, kdy Evropa nutně potřebuje nové zdroje elektřiny, stále trápí potíže s realizací nových projektů větrných elektráren. Problémem jsou náročné povolovací procesy a mezi investory tedy nejsou tyto typy investic příliš oblíbené. Vzhledem k trvalé absenci konkurence se tak vysoutěžené zaručené ceny stále drží u cenových stropů.
Na začátku minulého měsíce se v Německu uskutečnila letos už třetí aukce, ve které si developeři větrných parků na pevnině mohli zajistit minimální garantované ceny. Na rozdíl od jiných zemí Německo stále běžně uplatňuje v aukcích jednostranné rozdílové kontrakty. V tomto případě mají provozovatelé zdrojů zaručenou minimální prodejní cenu. V případě, kdy jsou ceny elektřiny na denním trhu nižší než cena vysoutěžená, je tedy rozdíl provozovatelům zdrojů dorovnáván. Pokud však ceny elektřiny na trhu přesahují vysoutěženou cenu, vyšší zisk provozovatelům zůstává.
V Německu měla letos proběhnout celkem čtyři kola aukcí pro on-shore větrné zdroje, přičemž v každém se mělo vysoutěžit celkem 3,2 GW instalovaného výkonu. Vzhledem k zásadnímu nedostatku nových projektů však dochází k postupnému snižování soutěženého objemu. Zatímco v prvním letošním kole se soutěžilo o 3 210 MW, v druhém kole byl objem snížen na 2 866 MW a v zatím posledním kole na necelých 1 667 MW.
Ani snížení původně plánovaného objemu na polovinu však nepomohlo aukci zaplnit, upozornil web OEnergetice. cz. Do srpnové aukce developeři podle německého síťového regulátora přihlásili 142 projektů o celkovém instalovaném výkonu 1 436 MW. Jednu z nabídek nicméně regulátor musel vyřadit. Podporu si tak nakonec zajistilo 141 projektů s instalovaným výkonem 1 433 MW. V posledním kole se tedy vysoutěžilo jen 85 % nabízeného objemu.
Oproti předchozím kolům se ani nijak zásadně nelišily nabízené ceny, které se pohybovaly mezi 60 a 73,5 eur/MWh, což je i cenový strop stanovený pro tento typ aukcí na letošní rok. Jelikož v aukci dominovaly nabídky na hladině maximální možné ceny, vážený průměr vysoutěžených garantovaných cen dosáhl 73,2 eur/MWh, což je hodnota srovnatelná s předchozími dvěma koly (73,4 eur/MWh).
Od navýšení cenových stropů pro aukce na letošní rok si přitom Německo slibovalo vyšší účast v aukcích. V případě aukcí pro větrné elektrárny se však kýžený efekt zatím nedostavil. Ještě hůře přitom dopadla letošní první inovativní aukce, ve které o podporu soutěží obnovitelné zdroje s akumulací. V tomto případě byla do aukce podána pouhá jedna nabídka.
Na rozdíl od aukcí pro větrné elektrárny samostatné aukce pro pozemní fotovoltaiky nedostatek projektů ani zdaleka netrápí. Do druhého letošního kola byly dokonce přihlášeny projekty, jejichž celkový instalovaný výkon dosahoval zhruba trojnásobku objemu aukce.
Navzdory silné konkurenci se ale zásadně snížit ceny nepodařilo. Zatímco v prvním letošním kole dosahovaly vysoutěžené ceny po navýšení stropu v průměru 70,3 eur/MWh, v druhém kole vážený průměr cen poklesl na 64,7 eur/MWh, tedy ani ne o desetinu.