Do komerčního provozu vstoupil podmořský kabel NordLink, nejdelší podmořské kabelové vedení na světě, po několikaměsíční fázi zkušebního provozu. Provozovatelé, německý TenneT a jeho norský protějšek Stattnet, převzali od výrobce měničů vysokonapěťový stejnosměrný přenosový systém (HVDC) o výkonu 1,4 GW. Tento krok představuje téměř pět let po zahájení stavebních prací na projektu jeho přechod ze zkušební do provozní fáze.
Projekt NordLink s celkovými náklady odhadovanými na 1,7 až 1,8 miliardy eur je důležitým propojením pro německou energetickou soustavu, jelikož umožňuje přenášet přebytečnou elektřinu z větrných elektráren na severu Německa do Norska. Naopak v době nízké výroby větrné energie v Německu mohou norské vodní elektrárny dodávat energii zpět do německé sítě.
Propojení dlouhé 623 km vede mezi Tonstadem v norské obci Sirdal a německým městem Wilster ve Šlesvicku-Holštýnsku. Samotný podmořský kabel měří 516 km, zbylou část tvoří podzemní kabel v Německu a nadzemní vedení na norské straně. NordLink zahájil zkušební provoz v prosinci 2020.