Termín odstavení posledních jaderných bloků v Německu, který byl stanoven na konec roku 2022, se rychle blíží. Jelikož bloky budou odstaveny před koncem jejich plánované životnosti, bude ušlý výdělek jejich provozovatelům kompenzován. To měla zajistit potřebná legislativa, kterou musela německá vláda na základě rozhodnutí soudu již jednou přepracovat. Ani novela však neuspokojila ústavní soud, který zákon opět shledal protiústavním. Zákon podle něj stále není dostatečnou nápravou narušení základního práva provozovatelů na vlastnictví. Harmonogram odstavování jádra ovšem údajně narušen nebude.
Přeměna plynovodu na „vodíkovod“
Energetická společnost E.ON zveřejnila svůj plán přeměnit část plynovodu v Severním Porýní-Vestfálsku na přepravu čistého vodíku. Unikátní projekt si klade za cíl zjistit, zda by se pro přepravu vodíku pomocí plynovodů dala použít stávající infrastruktura pro přepravu zemního plynu, a jaké úpravy by pro takový provoz bylo zapotřebí vykonat. V rámci projektu, který má být prvním svého druhu v Německu, se má ověřit, zda vodík nemění vlastnosti materiálu potrubí ani těsnost stávající infrastruktury.
ČVUT bude mít druhý „minireaktor“
České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze bude mít druhý štěpný reaktor pro výuku i výzkum, spuštěn má být v roce 2022. Povolení pro umístění takzvaného podkritického reaktoru s označením VR-2 na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Důvod je prý v podstatě kapacitní: stávající reaktor VR-1 Vrabec už nestačí, protože zájem jak o vzdělávací, tak výzkumné aktivity je velký. Po dvaceti letech méně biopaliv Mezinárodní energetická agentura snížila výhled pro produkci biopaliv. Dopad probíhající koronavirové pandemie zřejmě povede v roce 2020 k prvnímu meziročnímu poklesu produkce biopaliv za posledních dvacet let. Globální produkce biopaliv by měla klesnout meziročně o 11,6 % na 144 miliard litrů (2,8 milionu bpd). Ani ve střednědobém výhledu nejsou vyhlídky příliš růžové. Produkce biopaliv by měla v roce 2025 stoupnout proti roku 2019 jen o 14 %. V podstatě se tedy očekává stagnace.
Americký plyn si těžko hledá cestu do Evropy
Američtí těžaři v posledních letech intenzivně hledají odbytiště pro svůj plyn, jehož těžba převyšuje poptávku na tamním trhu. V Evropě však narážejí na komplikace. Poté, co nedávno zkrachovala jednání o dodávkách plynu do Francie, přichází další rána z Irska, kde soud zrušil povolení pro plánovaný LNG terminál, za kterým stojí americký developer. Tamní soud zrušil prodloužení plánovacího povolení z roku 2008, které mělo desetiletou platnost. Podle sdružení tak bude muset developer projektu nyní o povolení opětovně požádat. Ve vládní koalici je navíc nově i strana zelených, pro kterou je „boj“ proti dovozu plynu z USA poměrně důležitou prioritou.