V Kanadě padl v únoru letošního roku rekord v nepřetržitém provozu jaderného bloku. Reaktor v I. bloku elektrárny Darlington dodával elektřinu do rozvodné sítě bez ustání od 26. ledna 2018 do 5. února 2021, celkem tedy 1 106 dní. Dosavadní rekord držel indický blok Kaiga s 962 dny z prosince 2018 (což mimochodem znamená, že kanadský blok hodnotu překonal už v září loňského roku).
Na reaktoru se nyní bude provádět kontrola a údržba částí, které jsou za běžného provozu nepřístupné. Do provozu by se měl vrátit v roce 2022. Rekord je samozřejmě podložený technickými parametry reaktoru, nikoliv honbou za rekordem. V jaderné elektrárně Darlington stojí reaktory typu CANDU, které jsou navrženy tak, aby bylo možné doplňovat palivo bez nutnosti odstávky. Na rozdíl například od v Česku provozovaných reaktorů typu VVER, ve kterých je nutné provádět výměnu paliva během odstávky, a to zhruba s jednoletou frekvencí.
Velkou výhodou reaktorů CANDU mělo být právě dosahovat vyššího koeficientu využití (tj. mít kratší odstávky) než tzv. lehkovodní reaktory jako právě VVER. Tato výhoda se ovšem postupně vytratila. Kombinace provozních inovací a vylepšených konstrukcí umožnila v dnešní době zvýšení tohoto koeficientu u lehkovodních reaktorů na hodnoty i přes 90 % (tj. reaktory běží 90 % roku), tedy vyšší než u většiny CANDU jednotek.
Ty jsou navíc finanční nevýhodnější. Jejich stavba je kapitálově ještě o něco náročnější než stavba lehkovodních reaktorů. Těžká voda potřebná pro použití v reaktoru je navíc extrémně drahá. Právě vysoké vstupní náklady na stavbu jsou přitom při stavbě nových jaderných zařízení zásadním problémem.