K vysokým cenám energií v loňském topné sezóně přispěly mimo jiné rozsáhlé potíže francouzské flotily jaderných reaktorů. Výroba z „jádra“ v zemi klesla zhruba o čtvrtinu proti dlouhodobému průměru. Před letošní zimou se však zdá, že rozsáhlejší odstávka francouzských jaderných elektráren nehrozí, a proto odborníci k zimnímu období hledí s mnohem větší důvěrou než loni.
Francouzská jaderná elektrárna Saint-Laurent © T.A.F.K.A.S., CC BY SA 3.0
Francie je v rámci Evropské unie dlouhodobě klíčovým vývozcem elektrické energie. Miliony spotřebitelů i firem po celé Evropě se proto letos spoléhají na ujištění francouzského provozovatele elektráren EDF, že problémy z loňské zimy letos nehrozí: „Do letošní zimy vstupujeme s mnohem větší důvěrou než v loňském roce,“ uvedl na začátku září pro Bloomberg generální ředitel EDFLuc Remont.
Kontinent by si tak mohl ulevit od svých energetických potíží: „Obnovená produkce EDF znamená obrovskou úlevu pro francouzskou i celou západoevropskou energetickou síť, a to i z ekonomického pohledu,“ uvedl pro Bloomberg Marc-Antoine Eyl-Mazzega, který je vedoucím Centra pro energetiku a klima na Institutu Francais des Relations Internationales.
Na začátku září měla EDF v provozu celkově 39 reaktorů, což je o 12 víc než ve stejném období loňského roku. V prvních dvou týdnech měsíce září by se jich mělo spustit dalších 10. EDF se podařilo v minulých měsících najít dostatek svářečů i dalších techniků, kteří se ve většině případů úspěšně popasovali s desítkami trubek, které mohly potenciálně snížit bezpečnost chladicích systémů.
Vady údajně vznikly v továrně společnosti Framatome v Saint Marcel v posledních zhruba 11 letech (do roku 2018 byla společnost součástí firmy Areva). Při výrobě nebyly dodrženy technologické postupy, konkrétně předepsaný rozsah teplot při snižování zbytkového napětí ve svarech některých parogenerátorů.
Francie se v loňském roce kvůli problémům tamních reaktorů stala poprvé od roku 1980 čistým dovozcem elektřiny. Její atomová výroba totiž meziročně klesla o 23 %. Výraznější krizi se Evropě podařilo vyhnout i díky nadprůměrně teplému zimnímu počasí, které do velké míry ovlivnilo poptávku po elektřině.
Od té doby už uplynula řada měsíců a Evropě se zřejmě povedlo dostat z nejhoršího. Přesto ale francouzské ceny elektřiny zůstávají třeba v porovnání s německými o trochu vyšší. Pokud ale EDF svým slibům dostojí a následující týdny zvládne, nedůvěra ve francouzskou výrobu se mezi investory opět propadne, čím se zredukuje i možná cenová přirážka.
Francii se v první polovině roku 2023 zároveň povedlo získat zpět pozici největšího vývozce elektřiny v Evropě. Firma zároveň čeká, že dostupná jaderná kapacita nadále poroste a v horizontu příštích měsíců bude o 5—10 GW vyšší než před rokem.
„I kdyby EDF nakonec nevyráběla tolik, kolik nyní tvrdí, stejně bude patrně vyrábět více než loni,“ uvedl pro Bloomberg Robert Jackson-Stroud, který je analytikem ve společnosti ICIS. Podle něj by Francie po většinu zimy měla být čistým vývozcem elektřiny.