Okna máme na domech především kvůli tomu, abychom měli doma světlo. V letních měsících je ale často toho světla a s ním i tepla příliš. V teplejších oblastech proto nejsou výjimkou domácnosti, v nichž je přes léto klimatizace spuštěná nonstop.
Zajímavé řešení kombinace zastínění a výroby elektřiny nabízí tým amerických laboratoří National Renewable Energy Laboratory (NREL). Vyvinuli okna, která automaticky mění zabarvení podle toho, jak intenzivně jsou ozářená sluncem. A když jsou dostatečně osvícená, tak pracují jako solární články.
Okna měnící barvu nejsou ničím novým, stejně jako solární články zabudované do oken. Tým NREL teď ale zkombinoval obě tyto technologie do jediného zařízení. Jejich „termochromická fotovoltaika“ je vytvořena z tenkého perovskitového filmu, který je umístěn mezi dva skleněné panely. Spolu s ním je mezi panely i rozpouštědlo v podobě páry. Za nízkých teplot zůstává takové okno čiré. Když se ale zvýší teplota okna, tak se postupně mění uspořádání krystalů perovskitu. A s ním se mění i zbarvení chytrého okna, které s rostoucí teplotou blokuje více a více slunečního záření. Tím přispívá k ochlazování příslušných místností.
Když teplota okna dosáhne hodnot mezi 35 a 46 °C, tak se mění jeho zbarvení, od žluté, oranžové a červené až po hnědou. A barevná změna trvá asi 7 sekund. To je podstatné zlepšení oproti předešlým verzím této technologie, u nichž byla k dispozici jediná červenohnědá barva, která se objevovala asi 3 minuty. Jakmile je sklo zbarvené, tak dochází k výrobě elektřiny. Kompletní prototyp chytrého okna by měl být hotov během jednoho roku.