Kdyby nebylo dlouhých let nejistoty, byla by to vlastně skvělá zpráva: společnost Magna Energy Storage (MES) ve čtvrtek 17. září v průmyslové zóně po bývalém černouhelném Dole František v Horní Suché u Havířova slavnostně otevřela továrnu na výrobu vysokoenergetických akumulátorů HE3DA, určených především pro využití v energetice.
Vybudování továrny a technologie stály podle majitelů přibližně 1,4 miliardy korun. Výroba má být automatizovaná, v první etapě by mělo údajně v provozu pracovat zhruba 150 lidí. Zástupci firmy také při slavnostním otevření řekli, že v dalších letech se počítá s dalším rozšiřováním a celkem by náklady na provoz měly přesáhnout pět miliard korun.
„Začínáme vyrábět. Do konce roku běžíme v režimu zkušební výroby plus integrace těch zařízení do kontejnerů a dalších,“ řekl předseda představenstva MES Václav Binar. Firma podle něj dokončuje vývoj a zahajuje i výrobu potřebných elektronických komponent. „Plán je, že do konce roku budeme mít veškeré finální výrobky zrealizované a od Nového roku začínáme komerční výrobu a dodávky hotových produktů, protože to není jenom baterie, ale celý systém,“ řekl Binar přítomným novinářům.
Závod by podle něj měl vyrábět bateriové články o kapacitě 1 a 2 kWh určené pro energetiku ve všech možných využitích. „V první etapě naše výrobní kapacita bude 200 MWh ročně a budeme vyrábět malá 15kW úložiště určená pro domácnosti. Druhá linie je velká energetika, kontejnery od 500 kWh nahoru,“ prohlásil předseda Binar.
V průběhu dalšího roku chce má firma zvýšit kapacitu na 1,2 GWh a v dalších letech až na 15 GWh. To by podle Binara mělo v areálu pracovat 1 200 až 1 500 lidí. „Touto fabrikou nekončíme, ale spíše začínáme, máme tady plochy na rozvoj. Cílem je, že tohle je takové srdce, od kterého v tomto regionu vznikne obrovský hi-tech průmysl, který by měl prakticky nahradit celé hornictví,“ pak ještě velkoryse prohlásil hlavní autor projektu Radomír Prus.
Tím navíc ovšem jeho plány údajně nekončí, alespoň pokud bychom se měli spolehnout na jeho prohlášení z otevření: „Vyvíjíme vlastní elektromotory, chceme i na to postavit motorárnu. Stavíme elektrokamion na Dakar s rodinou Lopraisů, s Němci zase stavíme elektroloď celou na solární systémy,“ řekl totiž český podnikatel.
ZELENÁ, ČESKÁ, SVĚTOVÁ...
Superlativům tím nebyl konec. Podle firmy má být továrna nejekologičtějším výrobním závodem tohoto druhu na světě. Akumulátory mají být plně recyklovatelné.
Došlo i na výhodu, kterou HE3DA zmiňuje opakovaně – bezpečnost. „Ta baterie má dejme tomu tisíckrát vyšší bezpečnost než ostatní, co vidíte na trhu. Zároveň možnost rozebrat tu baterii po skončení životnosti, udělat z ní novou baterii, a ještě na tom vydělat, to taky nikdo jiný nemá,“ řekl autor patentu Jan Procházka.
Na financování projektu se podílelo 300 téměř výhradně českých investorů, které sdružila společnost Battery Unite. „Našimi investory jsou fyzické osoby, právnické osoby i obce, biskupství, známé osobnosti,“ řekla spolumajitelka a obchodní ředitelka Battery Unite Miroslava Masaříková.
Na další fázi projektu by se podle ní měli podílet investoři z celého světa. „Předobjednávky a objednávky jsou tak gigantické, že potřebujeme co nejrychleji rozšířit výrobu. Cílem je, aby do nějakých šesti osmi let se tato továrna rozšířila až na roční kapacitu 15 GWh,“ dodala Masaříková.
ALE BUDE?
To všechno by bylo skvělé, ovšem v oboru již panuje vůči tvrzením společnosti a jejích představitelů jistá skepse. Kritici, kterých se najde dnes celá řada, poukazují na to, že tyto baterie ani po letech proklamací a slibů stále nejsou nikde k vidění a především „ohmatání“.
V prosinci 2016 vznikla pro výrobu těchto akumulátorů malá továrna v pražských Letňanech. Měla vyrábět údajně nízké jednotky kusů denně. Ovšem podle firmy pouze pro „interní potřebu“, nezávislým zkušebním laboratořím či jen zájemcům se do rukou nedostaly – nebo o tom alespoň není nic veřejně známo.
Společnost také přilákala zahraniční investory, konkrétně německo- -čínskou společnost CDC Germany Investment, která do vývoje akumulátorů ve společnosti HE3DA investovala 5 milionů eur (cca 130 milionů Kč). CDC se ovšem v roce 2017 začala s HE3DA Technologies soudit. Investoři HE3DA obvinili, že utrácela prostředky v rozporu s dohodou, bez předložení obchodního plánu a další evidence a nehospodárně, a že vývoj nové generace lithiových akumulátorů může být podvod, protože společnost původně jejich klíčové parametry popisovala v nereálných hodnotách.
Na oplátku zakladatel HE3DA Jan Procházka prohlásil, že CDC šlo celou dobu pouze o krádež duševního vlastnictví české firmy. Jeden z čínských návštěvníků laboratoří HE3DA v Praze-Letňanech si údajně měl vložit do kapsy saka černý prášek, který HE3DA používá k výrobě „unikátních katod“.
Podle Fujuna Goua, člena vědeckého týmu, který byl incidentu přítomen, ke zmíněnému pokusu o krádež černého prášku nedošlo. „HE3DA se pasovala do role oběti, aby odvedla pozornost od skutečného problému. Během testů se ukázalo, že se jejich baterie slibovaným parametrům ani zdaleka nepřiblížily a nejsou vhodné pro masovou výrobu,“ říká Fujun Gou a dodává, že na „černém prášku“ není nic unikátního. Sami zaměstnanci HE3DA prý potvrdili, že byl zakoupen od nejmenovaného čínského výrobce.
Na tyto a další problémy ovšem všichni velmi rádi zapomenou, pokud se skutečně v příštích letech dočkáme záplavy českých baterií z Horní Suché. Pokud se bude jejich příchod na trh na dále opožďovat, nemůže se nikdo divit, že poroste i skepticismus.