Minulý měsíc vstoupila v účinnost novela zákona o ochranných známkách - zákona
č. 441/2003 Sb. Nová úprava zjednodušuje správu a zápis ochranných známek. Nově půjde přihlašovat i netradiční známky, například zvukové, pohybové, multimediální
či holografické.
Novelu v Senátu ČR uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek:„Cílem je zjednodušit zápis ochranných známek a jejich správu, odstranit rozdíly, které doposud panují v jednotlivých národních úpravách. Tím posílit právní jistotu vlastníků ochranných známek v rámci vnitřního trhu". Zvlášť upozornil na zavedení certifikačních ochranných známek a na upuštění od podmínky grafického znázornění ochranných známek, která dosud bránila přihlašování netradičních ochranných známek. Dodal, že právní úprava ochranných známek byla v ČR naposledy zásadně změněna v roce 2003 a nyní tak jde o revizi po 15 letech.
„Novela zákona o ochranných známkách přibližuje národní režim ochrany evropskému standardu a současně reflektuje požadavky komerční praxe. Za nejvýznamnější novinky považujeme přenos odpovědnosti za přezkum shodnosti nově zapisované ochranné známky z Úřadu průmyslového vlastnictví na vlastníky starších známek a možnost zápisu netradičních ochranných známek." komentoval novelu Adam Přerovský z advokátní kanceláře Dentons.
Advokátní kancelář Dentons připravila stručný přehled vybraných bodů novely:
- ÚPV již nebude automaticky přezkoumávat shodnost přihlašovaných ochranných známek s již registrovanými ochrannými známkami.
- Zavedení možnosti registrace spekulativních ochranných známek, nově již není nedostatek dobré víry důvodem k zamítnutí přihlášky ochranné známky.
- Nově je možné registrovat netradiční ochranné známky a certifikační ochranné známky.
- Dochází k výslovnému zákazu užívání ochranné známky nebo její části v obchodním názvu společnosti bez souhlasu vlastníka ochranné známky.
- Snížení ochrany vlastníků ochranných známek, kteří je nepoužívají déle než 5 let.
- Prodloužení lhůty pro odstranění nedostatků přihlášky ochranné známky po jejím formálním Sjednocení tříměsíční lhůty pro podání připomínek se lhůtou pro podání námitek, přičemž tato lhůta začíná okamžikem zveřejnění přihlášky.
- ÚPV má právo zrušit ochrannou známku zpětně, a to k okamžiku, kdy byly naplněny důvody pro zrušení.
1) Zvýšení odpovědnosti vlastníků ochranných známek
V případě shodnosti přihlašované ochranné známky s ochrannou známkou již dříve zaregistrovanou nebude nově ÚPV takové přihlašované ochranné známky z vlastní iniciativy zamítat. Zákon nově vyžaduje, aby vlastník dřívější řádně zapsané ochranné známky aktivně bránil svou ochrannou známku proti přihlašovaným identickým ochranným známkám podáním námitek. V případě, že vlastník námitky nepodá, ÚPV shodnou ochrannou známku zapíše.
2) Netradiční ochranné známky a certifikační ochranné známky
Zrušením požadavku na grafické znázornění ochranné známky dochází k rozšíření možnosti registrace jakékoliv tzv. netradiční ochranné známky (např. zvukové, pohybové, multimediální, holografické, chuťové nebo čichové). Nově postačí, aby byla ochranná známka v přihlášce vyjádřena tak, aby ji bylo možné jasně a přesně určit.
Další novinkou je možnost registrovat certifikační ochrannou známku, jejímž účelem je rozlišovat výrobky určité kvality od výrobků, které tyto kvality nemají. Certifikační ochranná známka by tedy měla napovědět, zda se určitý produkt nebo služba daným standard vyznačuje či nikoliv.
3) Použití ochranné známky v názvu právnických osob
Zákon nově zakazuje, aby jakákoliv právnická osoba ochrannou známku nebo její část bez souhlasu vlastníka ochranné známky používala ve svém názvu. Tento zákaz se týká zejména obchodních společností, družstev, spolků, nadací či nadačních fondů atd.
4) Důraz na užívání ochranné známky
Dochází rovněž k rozšíření důsledků, kdy vlastníci své ochranné známky neužívají (např. jimi neoznačují své výrobky a neumisťují je na jejich obaly). V takovém případě má například přihlašovatel nové ochranné známky v námitkovém řízení právo po vlastníkovi ochranné známky starší pěti let požadovat, aby prokázal, že svoji ochrannou známku užívá.
5) Sjednocení zákonných lhůt pro podání námitek a připomínek
Novela sjednocuje zákonné lhůty pro podání připomínek se lhůtou pro podání námitek. Důvodem je zjednodušení řízení a předcházení bezdůvodným připomínkám. Lhůta pro podání připomínek je tedy nově zkrácena na tři měsíce počínaje zveřejněním přihlášky ochranné známky. Na rozdíl od námitek, připomínky podává jakákoliv třetí osoba.
6) Neplatnost a zrušení ochranné známky
Ruší se možnost ÚPV zahájit řízení o neplatnosti ochranné známky z moci úřední. Nově lze tedy neplatnost vyslovit pouze na návrh. Další novinkou je zavedení možnosti zrušit ochrannou známku již ke dni, ke kterému nastaly důvody pro její zrušení (nikoliv tedy až k okamžiku rozhodnutí ÚPV o jejím zrušení).