Vysokorychlostní hybridní vrtulník (gyrodyn) RACER od společnosti Airbus Helicopters, vytvořený na základě zkušeností získaných s vrtulníkovým demonstrátorem Eurocopter, má kromě klasického rotoru také postranní křídla s vrtulemi tentokrát v tlačném uspořádání. To mu umožňuje kolmý start i přistání, ale i dosažení rychlosti větší než 400 km/h. Projekt MUTR (Multipurpose Test Rig), jehož hlavním řešitelem je VZLÚ, je zaměřen na vývoj testovacího systému hlavního reduktoru nově vyvíjeného gyrodynu RACER. Reduktor je klíčovým zařízením pohonu gyrodynu, neboť přenáší výkon ze dvou turbo hřídelových motorů do hlavního rotoru i do postranních tlačných rotorů.
Předmětem projektu s názvem MUTR je rozšíření zkušebního stavu na testování gyrodynových reduktorů při zachování schopnosti testování nově navržených klasických vrtulníkových reduktorů. V průběhu vývoje projektu RACER postupně stoupaly výkonnostní nároky na zařízení, což se odrazilo i ve vývojové koncepci. Nakonec se jedná o mohutné zařízení umožňující testovat nejen běžné cestovní režimy stroje, ale také všechny havarijní a přetěžovací stavy, kterým může být hlavní reduktor gyrodynu v provozu vystaven.
Vyvíjený systém obsahuje unikátní hydraulický zkrucovač, speciálně vyvinuté zařízení, které umožňuje experimentálně ověřovat vlastnosti pokročilých hybridních pohonů při nízké energetické spotřebě.
„Projekt potvrdil naše projekční schopnosti v oblasti návrhu, vývoje a realizace sofistikovaných zkušebních systémů v leteckých aplikacích, dokazuje též naši schopnost aplikovat pokročilé automatizované technologie řízení, měření a sběru dat. Praktické využití prokázaných znalostí a know-how míří zejména do oblasti letectví, ovšem je zde možnost širší aplikace i v jiných technických oborech. Klíčovými vlastnostmi návrhu jsou jednoduchost obsluhy zkušebního zařízení, vysoká energetická efektivita zařízení a připravenost plnit různé druhy zadání testů. Návrh navíc umožňuje rozšíření schopností zařízení s ohledem na budoucí potřeby zákazníka." Dodává vedoucí projektu Petr Pick z VZLÚ.
Projekt je řešen v rámci společné technologické iniciativy Clean Sky 2, na vývoji se podílí 40 subjektů ze 13 zemí. Cílem VZLÚ je uplatnit výstupy nejen v rámci projektu CS2 Racer, ale i nabídnout testovací stav pro vývoj např. tuzemským výrobcům leteckých pohonných jednotek.