Robotická automatizace umožňuje zvýšit efektivitu, dosahovat lepších obchodních výsledků, snižovat náklady a být flexibilnější - jak v prostředí malých a středních firem (SMB), tak ve velkých výrobních provozech. Pokud je ovšem nasazena správným způsobem.
Před zahájením automatizačního projektu si podniky musejí vytvořit strategickou vizi. Měly by získat základní porozumění toho, jak budou roboty nasazeny, na jaké aplikace, vymezit potenciální přínosy a mít jasno v návratnosti investice a strategii nasazení v provozu. Jakmile jsou tyto základní otázky zodpovězeny dalším krokem automatizace není výběr robota, ale identifikace správného koncového nástroje, který bude upevněn na robotické rameno a bude automatizovat kolaborativní aplikace.
Správné nástroje pro správné činnosti
Je pochopitelné, že řada společností bez zkušenosti v robotické automatizaci je přesvědčena o tom, že nejdůležitějším prvkem jsou robotická ramena, nikoliv koncové nástroje k manipulaci s materiálem a produkty. Koncový nástroj je však ale tím prvkem, který ovlivňuje chování robotického ramene a „komunikuje" s manipulovanými předměty, roboty a lidmi.
Před volbou správného uchopovače, senzoru či jiného nástroje je třeba zvážit několik faktorů. Protože moderní koncové nástroje často nejsou přizpůsobeny specifickému odvětví, ale spíše konkrétním aplikacím, pro podniky je výhodné obrátit se na dodavatele nabízejícího široké spektrum těchto nástrojů s pokrytím různých výrobních potřeb. Takovéto nástroje vyžadují minimální dobu k instalaci, přenastavení na nový úkol a jsou vybaveny širší a komplexnější funkčností.
Výrobní společnosti, které se rozhodnou automatizovat svou produkci, ovlivní investicí do určitého koncového nástroje budoucnost své výroby na několik let dopředu. Měly by proto volit opravdu pečlivě. Podle organizace IFR budou kolaborativní roboty pracující bok po boku s lidskými operátory do roku 2025 zaujímat 35 % globálního robotického trhu. Více cobotů bude znamenat vyšší poptávku po všestranných a flexibilnějších koncových nástrojích, které z robotických ramen učiní chytřejší a autonomnější zařízení s ještě vyšší návratností investice.
Například jednoúčelový uchopovač navržený pouze k jednomu specifickému úkolu v prostředí masové výroby má omezený potenciál. Pokud se ale potřeby výroby či specifikace výrobního úkolu změní, což je dnes obvyklé a to nejvíce ve spotřebitelském sektoru, tento uchopovač se stane bezcenným a musí být vyměněn za nový. Což ve skutečnosti podstatně zvyšuje náklady a způsobuje dlouhé přerušení výroby.
Chytré nástroje pro chytré podniky
Automatizace již není určena jen pro výrobu o vysokých objemech produktů. Výhody robotické automatizace a všestranných koncových nástrojů dnes mohou realizovat i SMB firmy s malými výrobními dávkami, které jsou nejvíce pod tlakem snižování nákladů a v prostředí těsných rozpočtů.
Díky vyšší přesnosti výroby a schopnosti snáze regulovat výrobu dle aktuální poptávky poskytují automatizační projekty nižší náklady na vyrobený produkt. Vyšší flexibilita lépe uspokojuje měnící se poptávku zákazníků a zvyšuje atraktivitu oproti konkurenčním výrobcům.
Je proto kriticky důležité pro všechny současné výrobní firmy pečlivě stanovit cíle automatizace a zvolit vhodné koncové nástroje k jejich dosažení. Správné a flexibilní nástroje a inteligentní doplňky nové generace sníží náklady na automatizaci, ušetří na instalaci a přenastavení a umožní vytvořit skutečně kolaborativní aplikaci. Správná volba koncového nástroje příznivě ovlivní provoz výrobní firmy na několik let dopředu.
Příklady dostupných koncových nástrojů
- Prstové uchopovače pro úchop předmětů nejběžnějších tvarů s vysokým rozsahem síly úchopu a automatickým výpočtem TCP, užitečného zatížení a korekce hloubky, což výrazně urychluje uvedení do provozu. Ve variantě s integrovanými silově-momentovými (F/T) senzory navíc detekují předmět či hrozbu vyklouznutí předmětu dříve, než se tak stane, což zvyšuje bezpečnost jak pro pracovníky, tak pro manipulovaný předmět.
- Vakuové uchopovače pro manipulaci s plochými předměty. Díky elektrickému kompresoru integrovanému přímo v těle uchopovače navíc není nutné řešit problémy s externí vzduchovou pumpou, hadičkami a kabely.
- Adhezivní uchopovače využívají stejného jevu jako chodidlo gekona a na rozdíl od vakuových uchopovačů dokáží bez jakýchkoliv problémů manipulovat i s perforovanými či porézními předměty.
Aleksandr Marinkovic
generální manažer pro region CEE společnosti OnRobot