Vodafone jako gigabitový lídr na poli pevného internetu nezahálí a toto prvenství si chce udržet, v budoucích letech investuje do modernizace sítě další více než tři miliardy korun. Postupné technické kroky už započnou letos v létě, kdy se Vodafone zaměří na zlepšení zákaznické zkušenosti a drobná rychlostní zlepšení. V budoucnu by však kapacita připojení pevným internetem mohla dále vzrůst až na 10 Gb/s.
Vodafone chce svou digitální infrastrukturou výrazně přispět k tomu, aby se Česko zařadilo mezi nejvyspělejší země světa. A to včetně mobilní sítě 5G, kterou firma pokrývá aktuálně 70 % populace, což je nejvíce ze všech operátorů. Pokud jde o pevný internet, už dnes se rychlostí 1 Gb/s může díky Vodafonu připojit více než 1,6 milionu domácností a firem. Žádná jiná společnost nenabízí v Česku tak rozsáhlé pokrytí s tak vysokou rychlostí připojení. V dohledu jsou ale mnohem větší milníky.
Po koupi společnosti UPC a spuštění gigabitového internetu v létě 2020 teď Vodafone startuje generační obměnu své pevné sítě. Modernizace začne v letošním červnu a firma do ní (navíc oproti běžnému rozvoji) investuje přes tři miliardy korun.
Díky modernizaci, která v následujících pěti letech zahrnuje nasazení nových technologií i výměnu použitých prvků sítě spolu s rozšířením optické infrastruktury, bude pevná síť Vodafonu fungovat na standardu nazvaném DOCSIS 4.0. Ten nabídne kapacitu pro stahování dat až 10 Gb/s a kapacitu odeslání až 6 Gb/s. To v praxi umožní třeba nahrát zálohu disku osobního počítače do cloudu za pár minut.
Význam takové rychlosti připojení naznačují i data Českého statistického úřadu. Podle nich se v roce 2012 zhruba polovina firem připojovala k internetu rychlostí v rozmezí 2 až 9,9 Mb/s. Za pár let už firmy často využívaly více než desetinásobnou rychlost připojení (100 Mb/s a více).
Dat se přeneslo čtyřnásobně víc
„Objem přenesených dat v naší pevné síti roste dlouhodobě a vývoj výrazně ovlivnila pandemie koronaviru, především práce i výuka z domova. Celkově provoz v naší pevné síti vzrostl za posledních pět let čtyřnásobně. Aktuální investice zajistí, že budeme velmi dobře připraveni na potřeby zákazníků i v budoucnu," říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.
„Výhodou bude i to, že zákazník získá přístup k zásadně modernizované infrastruktuře, rychlostem i větší stabilitě bez nutnosti výměny domovních rozvodů," dodává Jan Kohout, viceprezident Vodafonu pro strategii a integraci.
Investice i do mobilní sítě
Dodatečné miliardové investice se týkají také mobilní sítě Vodafonu, už teď je to znát například v pokrytí nejmodernější sítí 5G. V jejím dosahu už je 70 % populace, tedy přes 7 milionů obyvatel, a Vodafone je v této oblasti jasným lídrem. Pro zákazníky to znamená nejen benefity v podobě vyšších rychlostí a větší kapacity sítě, ale brzy i nových služeb.
Příkladem jsou nová průmyslová řešení, třeba mobilní privátní síť (MPN - anglicky Mobile Private Network), která využívá stejné prvky infrastruktury jako veřejná mobilní síť s tím rozdílem, že svou privátní síť má firma pouze pro sebe. Takové řešení umožňuje stříhat dráty a připojovat třeba výrobní linky flexibilně podle aktuální situace.