Od pondělí 15. listopadu organizuje ČEZ opět jednu výpravu za druhou. Kam to bude? Studenti i veřejnost navštíví nejstřeženější prostory v zemi. A díky projektu „Virtuálně v elektrárně" pro to nemusí udělat ani krok navíc. Po jarním úspěchu totiž pokračuje živé vysílání on-line prohlídek elektráren z interaktivního TV studia, které pro všechny diváky připravilo mix unikátních 3D modelů, animací a videí ze zákulisí, rekvizit z elektráren, fyzikálních pokusů i soutěží o ceny.
I v letošním školním roce se díky Skupině ČEZ mohou žáci a studenti přenést z lavic až do nejstřeženějších prostor v zemi. Čeká je výlet do jaderných elektráren Temelín a Dukovany nebo cesta po obnovitelných zdrojích energie. Virtuálně v elektrárně se ocitnou jediným kliknutím. Během přímého přenosu z interaktivního televizního studia se pak dozví třeba to, jak vypadá vnitřek chladicí věže jaderné elektrárny, zda solární elektrárna vyrábí elektřinu, i když je pod mrakem, nebo kolik schodů musí údržbář vystoupat k vrcholu větrné elektrárny. Elektrárnami je na dálku provedou profesionální moderátoři, ostřílení průvodci z infocenter ČEZ a elektrárenští experti na telefonu. Během několika odpoledních termínů jsou na on-line exkurze do světa energie zváni taky zájemce z řad veřejnosti, kteří se mohou podívat až k jadernému reaktoru nebo k vodní turbíně z pohodlí a bezpečí domova.
„První virtuální prohlídky jsme spustili zhruba před rokem, kdy byla naše infocentra kvůli pandemii uzavřená. V dubnu jsme se přesunuli do virtuálního studia. Tento formát se nám opravdu osvědčil, kromě větší interaktivity přinesl ještě víc možností, jak školám i veřejnosti představit zajímavě i zábavně naše bezemisní elektrárny. Zájem o exkurze a pozitivní ohlasy překonaly veškerá naše očekávání. Celková návštěvnost dosáhla téměř 45 tisíc lidí, s novým školním rokem se nám navíc učitelé začali sami ozývat, zda projekt znovu spustíme. Jsme rádi, že jsme jim mohli vyjít vstříc a každý všední den teď opět budeme moci pomáhat studentům zpestřit výuku technických předmětů," vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.
Prohlídku si lze rezervovat na webu www.virtualnevelektrarne.cz. On-line přenosy z TV studia budou probíhat až do konce ledna, tedy do závěru prvního pololetí školního roku. Na každý všední den je vypsáno několik termínů exkurzí - dopoledne pro školy, vybraná odpoledne i pro veřejnost. Každá exkurze trvá 45-60 minut, připojení probíhá přes platformu MS Teams. Všechny exkurze jsou zdarma.
„Účastníci virtuálních prohlídek se mohou těšit na spoustu novinek. Studiu jsme dali novou tvář, oslovili jsme další experty, kteří se s diváky rádi podělí o spoustu zákulisních historek z elektrárenského života, a připravili jsme i nové rekvizity dovezené přímo z našich provozů. Ty nejbystřejší a nejaktivnější účastníky opět odměníme originálními dárky v soutěžích. Hlavní lákadlo ale zůstává. Návštěvníky vezmeme tam, kam se ani většina pracovníků elektráren běžně nedostane, aniž by u toho museli překonávat dlouhé vzdálenosti a trávit čas na cestě. I taková škola z Ostravy se dostane během jediné sekundy klidně až na Temelín," dodává Kateřina Bartůšková.
Projekt „Virtuálně v elektrárně" doplňuje pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ dlouhodobě nabízí dětem i učitelům. Ti mohou čerpat další informace na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz.