Rakouská akademie věd (ÖAW) má důvod k hrdosti: ve Vídni právě vzniká výzkumný institut, který je v Evropě zcela unikátní. Umělá inteligence se dosud v biomedicíně často používala jako nástroj, např. k analýze dat. V institutu AITHYRA se ale od samého počátku bude podílet na vývoji hypotéz, od experimentů až po datové rozbory, a to při dodržení nejvyšších etických standardů.
Cílem je hlubší pochopení vztahů v biomedicíně, lepší porozumění nemocem, rychlejší a spolehlivější diagnostika a vývoj nových léčebných postupů. Poznatky z akademického prostředí by měly přispět stejně jako poznatky z výzkumných společností nebo start-upů.
Institut je finančně podporován nadací Boehringer Ingelheim-Stiftung (BIS) a sídlit bude ve Vídeňském centru věd o živé přírodě, centru Vienna BioCenter. V tomto areálu se výzkumem zabývá více než 5 000 vědkyň a vědců a několik zdejších výzkumných pracovišť se těší vynikající pověsti po celém světě.
Zakládajícím ředitelem se stal Michael Bronstein. Tento profesor z Oxfordu je uznávaným odborníkem na umělou inteligenci a zároveň pětinásobným držitelem grantů Evropské rady pro výzkum (ERC). Ředitelství institutu v oblasti biomedicíny, která by měla doplnit odborné znalosti v oboru umělé inteligence, zatím nebylo obsazeno. Bronstein si je jistý, že „umělá inteligence bude hnacím motorem biologické revoluce příštího desetiletí", a je přesvědčen o úspěchu institutu.
Mimochodem, i název institutu vznikl ve spolupráci s umělou inteligencí: je inspirován řeckou mytologií, neboť AITHYRA je coby dcera bohyně moudrosti Athény a boha lékařství Asklépia sama o sobě patronkou a zdrojem inspirace.